• Почетна
  • ПОЛИТИКА
  • БЛОКИРАНО СКОПЉЕ: Политичка драма у Македонији – профитирају Албанци?
Прочитај ми чланак

БЛОКИРАНО СКОПЉЕ: Политичка драма у Македонији – профитирају Албанци?

0
© Sputnik/ Бранкица Ристић

© Sputnik/ Бранкица Ристић

Скопље је данас практично блокиран град, због барикада које су шаторима подигли активисти опозиционог СДСМ-а испред зграде владе и због највљеног митинга подршке актуелној власти који вечерас организује ВМРП-ДПМНЕ Николе Груевског.

У очекивању вечерашњег митинга владајуће странке, неколико стотина грађана, учесника јучерашњег антивладинг протеста, кампује испред зграде владе, а са њима је на улици ноћ провео и лидер СДСМ-а Зоран Заев.

ЕУ О МАКЕДОНИЈИ

Министри за спљне послове земаља чланица Европске уније ће данас у оквирима састанка Савета за спољне послове Уније донети закључак и о дешавањима у Републици Македонији у односу на терористички напад у Куманову, као и о политичкој ситуацији у земљи, пренела је провладина ТВ Сител.

Они тврде да ће ту остати све док Груевски не поднесе оставку. Груевски је, међутим, поручио да оставку неће дати јер то сматра кукавичким чином.

Уочи ових дугонајављиваних антивладиних и владиних протеста у Скопљу, Заев и Груевски су разменили низ оптужби.

Заев је у суботу Груевског оптужио да са Грцима тајно тргује са уставним именом Македоније, док је Груевски Заева назвао издајником, који, како је рекао, у сарадњи са онима који тој држави не мисле добро, штети њеним интересима.

Груевски је за Канал 5 изразио задовољство што је народ или, како је рекао, бар његов већи део препознао ту велику игру када неко манипулацијама, интригама, погрешним тумачењима и лажима жели остварење својих циљева.

Најпре је Заев оптужио Груевског да тргује уставним именом Републике Македоније.

Из аудио записа, који је на конференцији за новинаре као 33. „медијску бомбу“ представио Заев, произилази да су у те преговоре поред Груевског укључени бивши шеф тајне службе и блиски рођак премијера Сашо Мијалков, као и бивши министар спољних послова Антонио Милошевски.

Груевски и Мијалков су тајне разговоре о уставном имену Македоније водили са грчким бизнисменом Емануелом Малезисом, познтим као Маноли, са којим је, иначе, преговарано о куповини рафинерерије ОКТА, рекао је Заев.

Не негирајући постојање тих снимака, Груевски је уверен да народ није насео.

„Дали су му (Заеву) сценарио, други написали и говоре које чита на прес конференцијама, али је народ издржао, ако се има у виду да је ова кризна ситуација тешка, али и да има стабилну владу која зна шта тереба да ради“, рекао је Груевски, пренела је агенција МИА.

У Грчкој се, каже Груевски, никада не би могло догодити да у јавности буду пуштени овакви разговори.

„Објављивање тих материјала је издајнички чин, без обзира ко му их једао. Али, тај ко му је дао те материјале сигурно нема добру намеру. И Заев то зна“, рекао је македонски премијер.

Груевски тврди да је истовремено захвалан Заеву за објављивање аудио записа о наводно тајним разговорима премијера и његових сарадника о уставном имену Македоније, јер ти снимци, како је рекао, без обзира на то колико су сечени и монтирани, јасно указују „да ми стриктно тражимо да нам идентитет буде потврђен и гарантован, не било како, не одлуком грчког парламента, већ резолуцијом УН“.

© Sputnik/ Богдан Пантић

© Sputnik/ Богдан Пантић

Политичка драма у Скопљу: Профитирају Албанци?

Ако се може веровати спекулацијама које круже кулоарима политичког естаблишмента у Скопљу, није искључено да кад дође до нових избора у овој држави премијерско место буде понуђено – Албанцу.

По сплету политичких ујудурми и сценаријима који су у Македонији тренутно на снази све помало подсећа на већ виђено на овим просторима. Све оно што је до сада тресло државу по државу на Балкану утисак је да се слило у ову земљу.

Од албанских сценарија на Косову, преко београдске 2000. године и рушења Милошевића, па до политичког „клацкања“, то јест, балансирања у Босни, односно, Републици Српској. Дакле, као да је неко ставио пред себе планове свега до сада виђеног, повадио по делић из сваког догађаја, и измонтирао у један нови сценарио прилагођен Македонији.

Политичка препуцавања која већ месецима трају између, рекло би се, два званично кључна играча на политичкој сцени, македонског премијера и челника владајуће ВМРО-ДПМРНЕ Николе Груевског и опозиционог лидера Зорана Заева који предводи највећу партију СДСМ, која не партиципира у власти, у овим данима расплиће се (или заплиће) на улицама Скопља.

Док су присталице Заева — који је на претходним парламентарним изборима добио довољно гласова да уђе у парламент, али је то одбио јер се, незванично, он и Груевски нису сложили око тога ко ће бити премијер, а званично зато што Заев није желео да учествује у „изборној крађи“ — јуче одржале митинг тражећи оставку Груевског, присталице лидера ВМРО-ДПМНЕ вечерас планирају да на улице главног града Македоније изведу поборнике своје политике.

Увертира у ову политичку сапуницу почела је неколико месеци раније, када је Заев почео у јавност да износи такозване „бомбе истине“, аудио-снимке и документа државних функционера, до којих је дошао на још увек непознат начин, а која обилују неформаланим разговорима високих функционера из владе Груевског о свачему; од малверазација, преко преговора о државним питањима испод жита са актерима других држава, па до злоупотребе безбедносних снага. Кец у рукаву Заев је оставио за финиш.

Из аудио-прилога са снимком разговора двојице безбедњака произилази да су разматрали да ли да изазову немире са Албанцима како би скренули пажњу јавности са других ствари око којих их притиска Запад. Наравно, пре него што је ово последње објављено, у Куманову се догодио терористички напад.

У међувремену, Груевски и Заев су стали заједно пред камере и осудили нападе и, према речима Заева, договрили бар један заједнички циљ — евроинтеграције. Додуше, то није спречило Заева да одржи митинг, а ни претходно амбасадоре западних земаља у Македонији да Груевском натрљају нос, али ни потпредседника Европског парламента да од њега јавно затражи оставку. С друге стране, ни Груевски није седео скрштених руку, називајући Заева марионетом у рукама кључних играча Запада, пре свега Америке.

Оно што се у Скопљу ових дана често помиње, јесте изрека „гледајмо истини у лице“. Истина, зна се, увек има два краја, па тако ако се узму у обзир речи самог Заева изречене новинарима синоћ касно, током обиласка својих присталица који кампују пред владом Македоније, да он неће бити следећи премијер Македоније, логично је питати ко ће бити.

Ако је веровати спекулацијама које круже кулоарима политичког естаблишмента у Скопљу, а које је немогуће потврдити, није искључено да кад дође до нових избора у овој држави премијерско место буде понуђено — Албанцу. Да ли је на трагу тих спекулација и чињеница да је на митингу опозиције забележена подршка 113. Косовске бригаде „Исмет Јашари“, да је Заев виђен са људима који су на неки начин повезани са том бригадом, иначе блиском људима који су учествовали у нападу у Куманову, да су се чула скандирања „УЧК, УЧК“ и виделе заставе „Велике Албаније“.

Наиме, све су гласније приче да Охридски споразум, који је после сукоба у Македонији 2001. године потписан између Албанца и Македонаца као акт примирја по коме 20 одсто Албанаца у Македонији ужива безмало сва права као да нису мањина у држави — више није довољан. Аутономија или Република северна Македонија, све чешће се помињу као жеље Албанаца које би будућа влада могла да им понуди.

У складу са тим, Албанци и седе тренутно на две столице у Македонији, и меркају коју да задрже.

Управо, једна од ових тема — како да јединствено крену у поделу политичког колача после избора, тврди се да је била на столу током разговора албанског премијера Едија Раме са лидерима албанских партија у Македонији, Алијем Ахметијем који води Демократску унију за интеграције (ДУИ), највећу албанску странку у Македонији, и лидером Демократске партије Албанца Мендухом Тачијем, али и лидерима мањих албанских странака.

У овом контексту Иван Бабановски, професор у пензији Факултета за безбедност и бивши високи функционер државне безбедности Југославије, јесте у праву када у разговору за Спутњик када каже да су тренутно у Македонији Албанци најстабилнији фактор у безбедносно-политичком смислу.

„Тачно је да се заговара да се створи такозвана природна Албанија јер су Американци забранили да се користи израз ’велика Албанија‘, јер то асоцира на ’велику Србију‘. Зато се говори о ’природној Албанији‘. Концепт је исти. Ја сам још пре неколико година објавио да је центар великоалбанске идеје у Скопљу, и нико није рекао да није“, каже он.

Бабановски објашњава и да Македонију покрива 15 обавештајних служби. Како каже, од тога десетак арапских, муслиманских и исламских — и свака од њих има своје интересе.

„Овде се подударају интереси и великоалбански и амерички, али и руски, до одређене границе. Међутим, Руска Федерација је овде имала годинама лошу везу и нажалост пропустила је велики временски период у коме су се инфлитрирале друге опције које сада не дозвољавају приступ руским интересима, пре свега економским, војним и безбедносним“, каже он.

У склопу економских интереса наравно мисли се на „Турски ток“ где, каже наш саговорник, Џо Бајден има личне интересе за пласман америчког гаса у Европу.

„И сад видите, он треба да изврши сопствено економско самоубиство дозвољавајући да се гради руски гасовод преко Македоније!“

Бабановски иначе није присталица владајуће структуре у Македонији, али није се изјаснио ни као неко ко је за понуђену опцију Зајева. Међутим, каже, да је он на месту Груевског, после изјава западних амбасдора, „озбиљно бих се забринуо за своју безбедност“, имајући у виду да су они су ликвидирали Садама Хусеина, Бин Ладена, Муамера Гадафија…

Извор: rs.sputniknews.com

Груевски је указао и да се на снимку најмање пет-шест пута може чути да овој влади ни на памет није пало да било шта уради без организовања референдума на којем би у вези са именом државе народ имао посленђу реч.

Заев је са објављивањем „медијских бомби“ почео још половином фебруара и све оне су биле с циљем да, како је тврдио, народ сазна „истину о Македонији“.

У оквиру тог пројекта, СДСМ је почетком маја објавио и снимак прислушкиваних разговора из којих је проистекло да је младића Мартина Нешкоског на смрт претукао полицајац на дужности и то на слављеничком митингу ВМРО-ДПМНЕ.

Заев је рекао да је Груевски ту чињеницу заједно са својим сарадницима прећутао како би сачувао власт и полицију.

То сазнање је револтирало део грађана Македоније који су исте вечери, 5. маја изашли на улице и протестовали против владе и полиције, а у сукобима који су том приликом избили повређен је велики број полиције, док је један број демонстраната приведен.

У Скопљу се са стрепњом очекује најављено обелодањивање наводне истине у вези са злочином „Монструм“, почињеним на језеру Смиљковац, крај Скопља када су петорица младића Македонаца убијена, а за то су шесторица Албанаца првостепено осуђени на доживотне робије.

Заев је најавио да ће истину о том догађају обелоданити у погодном тренутку с обзиром на то да је реч о веома осетљивој ствари.

Hasim Taci ubica
ТАЧИ ГРУЕВСКОМ: Зауставите насиље над ухапшенима

Шиптарско окупаторски министар спољних послова на Космету Хашим Тачи је затражио од македонских власти да зауставе насиље над ухапшеним Албанцима са Косова и Метохије после оружаних сукоба наоружане групе и безбедносних снага у Куманову, објавио је портал Албеу.

Тачи тврди, како се наводи, да је режим Николе Груевског је репресиван.

„Затворениц треба да буду третирани у складу са међународним стандардима. Репресивни режим Груевског треба да прекине са физичким насиљем над њима. Проблем није у Куманову, проблем је у Скопљу, проблем је политички а не међуетнички“, рекао је Тачи наводи портал позивајући се на приштинску РТК21.

„Македонији је потребно више демократије, слободни медији, цивилно друштво, развој предузетништва и слободног тржишта и више евроатлантског духа“, навео је Тачи.

Извор: Танјуг