Прочитај ми чланак

Бан: Споразум историјско достигнуће

0

(Танјуг)
Њујорк – Генерални секретар Уједињених нација (УН) Бан Ки Мун поздравио је постизање споразума између Београда и Приштине и оценио да се ради о историјском достигнућу. У извештају за период од 16. јануара до 22. априла, који је у петак достављен чланицама СБ УН-а, први човек светске организације је оценио да су споразумом дата значајна овлашћења заједници српских општина.

 

Генерални секретар УН је у извештају позвао две стране “да отворе канале комуникације и учине напоре да се споразум спроведе“.

„Поздрављам први споразум о водећим принципима за нормализацију односа постигнутих у оквиру дијалога, уз посредовање Европске уније. Ово је историјски успех“, рекао је генерални секретар УН.

Он је похвалио политичко вођство у Београду и Приштини, поздравивши улогу у дијалогу коју је имала Европска унија.

„Они су показали одлучност и неопходно вођство, и сада би исти дух требало да води и имплементацију договора. Међународна заједница треба да пружи пуну подршку за то“, истакао је Бан.

Он је у извештају критиковао нерешене злочине на Косову, истичући да то и даље представља разлог за бригу.

Бан се осврнуо и на истрагу о трговини органима коју води специјални истражни тим, оценивши да се прикупљају и анализирају информације добијене од институционалних извора.

Први човек УН је похвалио информације добијене од тужиоца за истраживање ратних злочина Владимира Вукчевића, док је међународне тужиоце који још не излазе са налазима своје истраге оправдао “сложеношћу истражног поступка”.

„Ово је веома сложена истрага и потребно је време да буде завршена. Ради се о многострукој јурисдикцији и делима која су се наводно догодила пре 13,14 година“, навео је Бан.

Он је казао да је специјални тужилац Клинт Вилијамсон путовао у Лондон, Париз, Берлин и Мадрид, где је разговарао о потреби даљег јачања тужилачког тима и начину да те земље даље јачају подршку његовом тиму.

У тромесечном извештају се наводи да је напредак постигнут у договору око размене официра за везу, што се оцењује као олакшање нормализације комуникације између две стране.

Бан Ки мун истиче да су током дијалога у Бриселу, Срби са севера Косова наставили да изражавају забринутост око суштине преговора и одлучност да се супротстављају имплементацији договора који не би испунио минимум њихових услова.

У делу који се бави безбедносном ситуацијом на Косову, први човек УН наводи да је стање било генерално мирно током последња три месеца, са повременим тензијама у етнички мешовитим регионима, као и у северној Косовској Митровици.

Додаје се да је у том периоду било пет озбиљних инцидената у којима је употребљено ватрено оружје или су постављене експлозивне направе на северу Косова.

Бан истиче да су широм Косова мањинске заједнице најчешће биле мете у уништавању њихове имовине, незаконитом преузимању кућа, паљевинама и крађама.

Ипак, наводи се да је косовска полиција наставила да предузима кораке да се истражи таква врста инцидената.

Када су у питању нестала лица, још увек се 1,754 особе воде као нестале, док су припадници Еулекса 9. априла ексхумирали остатке седам особа са муслиманског гробља у северној Косовској Митровици.

У посматраном периоду настављена је репатријација људи, при чему је 236 људи враћено на Косово без њиховог пристанка, док је 22 самостално прихватило да се врати.

Бан наводи да се углавном ради о припадницима мањинских заједница, и да се они тешко уклапају у нову средину.