Прочитај ми чланак

Александар Вучић: Нова влада као „Бајерн“

0

aleksandar-vucic-6

БЕОГРАД – Лидер Српске напредне странке Александар Вучић изјавио је данас да будућа влада треба да функционише као тим и да ће се трудити да избегне да министарства раде као феуди политичких партија.

Вучић је у интервјуу Дојче велеу (Deutsche welle) казао да ће у новој влади бити новина, али да ће желети да зна шта се дешава у сваком министарству.

„Што се тиче коалиционих партнера, ја пре свега мислим да имамо довољно добрих људи и да треба да направимо најбољу могућу владу. Треба направити владу која ће да функционише као тим, која можда не мора да има Месија и Ћавија, него владу као Бајерн, који има изванредан тим, он има одличне појединце, али тешко да су звезде тог калибра Рибери и Крос, али као што видите играју боље“, објаснио је Вучић, који је и вицепремијер у техничкој влади.

СНС ће се, поручио је, трудити да направи најбољи тим, а додао је и да гарантује да ће бити новина. О коалиционим партнерима, каже још није ни размишљао.

„Наравно да по новинама може свашта да се чита, али то није у фокусу. У фокусу су реформе, наравно ако будемо у стању да их спроведемо“, поручио је Вучић.

Говорећи о томе да жели да зна све што се дешава у сваком министарству, Вучић је навео пример да хоће да Министарство финансија зна за сваки трошак којег прави министарство спорта или културе или неко друго.

„Министарства су сваки пут били као феуди. Чак и у Влади у којој сам ја био, делимично су то били феуди. Партије се нису мешале у министарства. Министарства донесу своје предлоге на владу и сви остали гласају ако је министар из одређене партије предложио. Ми цемо да избегнемо ту феудализацију“, рекао је Вучић.

На питање с којим коалиционим партнерима може да оствари програм будуће владе Вучић је рекао да је њему најважније да има договор са народом и „да људе не лажемо“.

„Ми смо у изборној кампањи били једини који нисмо обећавали укидање разних пореза. Ја сам рекао: немојте да вас лажу причом да ће да укину солидарни порез, јер су плате у јавном сектору неупоредиво веће него у приватном сектору, а приватни сектор је онај који нас издржава. То је смешно и немогуће“, истакао је лидер напредњака.

Упитан да ли је задовољан досадашњом сарадњом са Социјалистицком партијом Србије (СПС) и с премијером Ивицом Дачићем, Вучић је казао да је са Дачићем имао коректан однос и било би нефер када би данас рекао другачије.

„Било је сигурно много подметања, за које би њихови људи могли да кажу да долазе са наше стране, а наши, да долазе са њихове. Али ја нисам ни у изборној кампањи хтео да говорим лоше о њему и мислим да смо заједно урадили неколико врло значајних ствари – поцевши од Бриселског споразума и отпоцињања преговора са ЕУ, што је за нашу земљу ипак један историјски догадај, па све до тога да смо стабилизовали политицку сцену – да је упристојимо и унормалимо“, рекао је Вучић.

Подсетио је да без обзира на све примедбе у минулој изборној кампањи није било „оних одвратних негативних спотова од раније“.

„Ниједне примедбе нема на регуларност избора. Има оних који кукају, у стилу аха: таблоиди нас нападају, а не кажу чак ни медији. Могао бих много тога да кажем, али је лидер највеће опозиционе странке био девет пута у великим емисијама на државној телевизији, а ја сам био једном или два пута“, нагласио је Вучић.

У програму будуће владе, како је рекао, биће правне и економске реформе које ће бити важне за Србију, мада део њих тражи ЕУ. Међутим, додао је, ми све те „реформе радимо због себе“ и истакао да ће се када је реч о еконосмким реформама ићи у структуралне реформе.

„Значи, ићи ћемо у промену легислативе, промену већег броја закона – о стечају, о приватизацији, закона о раду, о државним службеницима, о осигурању, о планирању и изградњи који подразумева издавање дозвола у неупоредиво бржем року него до сада. Наша је намера да у кратком року креирамо неупоредиво повољнији законски амбијент за улагања у нашу земљу – за иностране и за домаће инвеститоре“, казао је Вучић.

Он поручује да ће, с друге стране, бити неопходно да се донесе најмање 13 закона који ће представљати имплементацију акционих планова и закона у области владавине права и правосуђа.

„Мораћемо да размишљамо и о фискалној консолидацији која ће бити веома болна, а мораћемо да радимо реформу јавне управе. Истовремено, чини ми се у никада тежим условима, морамо да размишљамо и о томе како да обезбедимо већи индустријски раст“, истакао је Вучић.

У том смислу, истиче, у припреми је део програма за период од 1. јуна 2014. до 1. јуна 2016. са подстицајним пакетима који морају да буду најбољи у региону како би Србија привукла људе да инвестирају у нашу земљу.

„Јер зашто би дошли у Србију, ако немају повољније услове него у другим земљама?“, казао је Вучић.

На констатацију да је СНС на минулим изборима освојила бољи резултат од Слободана Милошевића у „зениту своје моћи, поцетком деведесетих година“, Вучић је рекао да се он плаши одговорности коју је добио освојеним гласовима, али да је озбиљан и посвећен послу.

„Знам да ћемо у тешком периоду пред нама морати да повучемо и врло непопуларне потезе. Земљу морамо да оздравимо и да изведемо на прави пут. Због толиког броја гласова сам мањим делом поносан, али је већим делом то одговорност. Спреман сам да радим даноноћно и вредно, а да ће бити лако – неће“, указао је Вучић.

Србија, према његовим речима, мора да настави и убрза свој европски пут који подразумева тешке реформе у области владавине права.

„Ми морамо да краја године да покушамо да отворимо поглавља 23 и 24, а већ смо у разлицитим проблемима и у оквиру полиције и других институција. Економију Србије морамо да оживимо и оздравимо. И индустрију и пољопривреду, и за све то ће бити потребан велики рад и велико стрпљење. Биће потребна и промена свести код свих нас, али и код свих грађана“, закључио је Вучић.

Да радимо нешто од чега ће живети боље обе стране

Вучић је најавио да ће и убудуће учествовати у дијалогу Београда и Приштине и рекао да је неопходно да се донесе уставни закон за спровођење суштинске аутономије како би било потпуно јасно како Србија гледа на то.

Он је, упитан да ли ће учествовати као предводник делегације рекао да то зависи од жеља ЕУ, те да треба видети на ком нивоу ће бити настављени разговори.

“Али такву врсту обавеза никада не бих избегао”, поручио је Вучић додајући да неко мора да решава проблем на Косову и да он неће да бежи од проблема.

“Ја ћу о томе да разговарам и са Кетрин Ештон. Нећу да бежим од својих обавеза. Наш је посао да разговарамо са Албанцима на Косову. Ми кажемо дијалог Београд-Приштина, они кажу Косово-Србија, али како год да га назовете, ја не мислим да је суштина у форми, него у ономе како ће људи да живе и у ономе што ми можемо да урадимо за те људе”, подвукао је Вучић.

Он је указао да чак и број гласова који су добијени на Косову и Метохији показују да су људи сити великих ратничких прича, да желе мирно да живе, да раде.

Вучић је изразио мишљење да је неопходно да се заједно посветимо решавању проблема, те пренео шаљив детаљ из Брисела, када је са Хашимом Тачијем разговарао о томе како ЕУ може да помогне, када су предложио да Унија да паре за аутопут Ниш-Приштина, што је косовски премијер пдоржао, рекавши да дају не дају семинаре И “ноу хау”, него паре, на шта је Кетрин Ештон рекла да види како су се сложили када Европи треба да се узму паре.

“Али заиста очекујемо од ЕУ да нам у конкретним пројектима помогне. Прича око изградње путева није уопште наивна. Дајте људи да радимо нешто од чега ће да живе боље оба народа и обе стране, нешто што би унело додатно поверење и поуздање једних у друге”, наставио је Вучић додајући да је атмосфера у дијалогу тешка, неретко врло непријатна свима, али да је посао да се разговара и проналази решење за два народа.

Он је истакао да са Тачијем има цивилизован и пристојан однос, те да понекад то пређе границу па може да буде повишених тонова, али постоји респект и сазнање да морају да разговарају, заједнички да се дође до решења и размишљамо о будућности људи који живе на просторима Косова и Метохије.

Говорећи о примени споразума из Брисела Вучић је рекао да сматра да то Београд чини на коректан начин и истакао да ускоро очекује да се заврши посао око осигурања возила, које би много олакшало ту комуникацију, како Срби не би имали утисак да решења иду против њих.

Указујући да примена договора функционише у складу са Бриселским споразумом рекао је да сматра да дијалог није далеко од компромиса нип о питању правосуђа и правде.

Упитан да ли ће Србија извршити и уставне промене што се тиче спровођења тих одлука о Косову Вучић је објаснио да је то питање европских интеграција, о чему ће се разговарати током преговора о интеграцијама, али је додао да је неопходно да се најпре донесе неки уставни закон за спровођење суштинске аутономије како би било потпуно јасно како Србија гледа на то.

“Пошто уставни закон мора да се усклади са Уставом, везано за аутономију, како не би Уставни суд доносио одлуке о томе да то није у складу са уставом”, објаснио је он.

Он је одбацио предлоге о подели Косова, рекавши да о Уставу Србије не би могао да се залаже за то и казао да нико до сада није постављао као услов признање Косова.

“Ја не могу да говорим о томе шта би било кад би било. Вероватно ће после следећих избора неко други бити на власти, дакле 2017. или 2018. После реформи које будемо спровели, претпостављам да ће након наредних избора неко други бити на власти, па можете њега да питате. До тада сигурно неће нико ни да поставља то питање. Знају да је то за Србију немогуће питање у овом тренутку и да је то ствар око које не може да се разговара. Али мислим да нико ни тада неће пристати да прихвати формално независно Косово”, рекао је Вучић одговарајући на питање да ли ће у једном тренутку признати независност Косова, уколико је то услов за учлањење у ЕУ.

Истовремено је казао да схвата реалност, али и да Албанци треба да сагледају реалност на северу Косова и у неким другим деловима.

На питање да ли је спреман да се за рачун помирења албанског и српског народа, као два највећа народа на овом делу Балкана, извине за злочине које су Срби починили на Косову Вучић је одговорио да не мисли да је питање извињења или некаквих личних односа било коме за било шта важно, већ да је битно да се они који су починили злочине за то и одговарају.

“Важно је да пронађемо оне који су убили браћу Битићи. Мислим да је то много важнији резултат од тога шта ће неко да говори. Ја ни од кога на Косову не очекујем извињење за злочине над Србима који су почињени у Клечки или негде другде. Ја очекујем да злочинци буду процесуирани, као што сам сигуран да они од мене очекују да они који су починили злочине у име наше државе и у име нашег народа буду процесуирани. С те стране желим да Вас уверим да ниједан злочинац неће бити сачуван и да ће свако ко је починио злочине, за то и одговарати”, поручио је он.

Вучић је казао да верује да Срби и Албанци морају да живе заједно и да имају неупоредиво веће поверење једни у друге и додао да зна да ту нема и да се не може очекивати велика љубав, исто као у односима између Срба и Хрвата.

“Тешко је очекивати да у годинама које се непосредно пред нама буде ту велике љубави. Али сам уверен да ћемо имати веће поверење и боље међусобне односе”, казао је он.

Упитан да ли ће бити посета албанског премијера Београду и српског Тирани, Вучић је казао да је спреман увек у Београду и Тирани да се сретне са шефом албанске владе и разговара са њим, те је изразио уверење да ће уследити разговор још у току године.

“Потпуно ми је свеједно где ћемо да се састанемо, ја не патим од форми ко ће где. Ја мислим да је то важан разговор за Србију. Мој посао је да штитим интересе Србије и мислим да је важно да се разговара са албанским премијером, јер мислим да то никако неће допринети нестабилности у региону. Напротив”, закључио је Вучић.

 

(Танјуг)