• Почетна
  • ПОЛИТИКА
  • Стивен Мајер: Србија нека добро припапази ако жели да буде чланица ЕУ
Прочитај ми чланак

Стивен Мајер: Србија нека добро припапази ако жели да буде чланица ЕУ

0

„Вашингтон наглашава да Србија треба да настави да се креће ка Европској унији“, каже у разговору за наш програм вашингтонски политички аналитичар Стивен Мајер.

Мајер: Мислим да очекивања у Вашингтону према Србији нису промењена у Обаминој администрацији у поредјењу са претходном. САД настоје да и даље буду ангажоване у погледу Србије, односно приближавању Београда ЕУ, НАТО-у и признавању независности шиптарске државе на Космету. Моје мишљење је да би у директним преговорима са Приштином, Београд требало да заузме одређен и транспарентан став, који би био схваћен и на западу. Као што знате, већ дуги низ година заговарам поделу Космета као реалну и остварљиву опцију, мада постоје и бројни други предлози који су вредни разматрања, док неки подсећају на оно сто се већ радило током Тадићеве управе.

Глас Америке: Каква су реална очекивања Србије да приступи ЕУ у светлу контроверзног косовског питања?

Мајер: Постоје две важне тачке у вези са тим питањем. Прва је да Вашингтон наглашава да Србија треба да настави да се креће ка Европској унији. Међутим, чак и под најидеалнијим условима проћи ће дуже време пре него што Србија буде могла да постане чланица због потребе испуњавања бројних економских, политичких, правних и дипломатских услова. Поред тога, сама ЕУ није толико заинтересована да прихвати нове чланице због сопствених политичких и економских проблема. У ствари, у ЕУ имате управо супротан тренд ренационализације европске политике, што значи да ће се чланице знатно више бавити унутрашњим проблемима, посебно економским. Друга ствар је да би Србија требало веома добро да размисли да ли стварно жели да постане чланица ЕУ, свакако не искљућујући добре односе са ЕУ, као целином, али и њеним појединачним чланицама на билатералној бази. Шпанија има све веће проблеме, Итлалијани, Немци и Французи су у отвореној економској идеолошкој конфронтацији, док је у Британији све већи притисак да се одржи референдум о томе да ли би Британије требало да остане чланица ЕУ.

Глас Америке: Како се Србија бори са својим економским проблемима?

Мајер: Вести које стижу из Србије на економском плану су неповољне, не само на плану развоја привреде већ и у погледу незапослености, прилива страних инвестиција, ликвидности новца итд. Моје мишљење је да је стављање нагласка на чланство у Европској унији као јединој солуцији контрапродуктиван. Нове власти у Београду би требало да разраде мултифункционални економски приступ узимајући у обзир користи од економске сарадње било где у свету. Можда се то и планира, али да сада нисам видео значајније резултате у том погледу. Другим речима, мислим да је важно сарађивати са Кином, Русијом, Јапаном, Бразилом, Ираном, Канадом, САД, итд. Наравно, ЕУ је важна и природна за Србију, али не би требало да буде једини пут у светлу модерне и глобализовне светске економије.

 

(нпсм)