Прочитај ми чланак

Како пролазе медији финансирани из иностранства у Русији, а како у Србији

0

Москва – Медији који се финансирају из иностранства могли би да буду означени као "страни агенти" изменама закона о медијима.

 

Руска Дума је у петак као "стране агенте" законом означила невладине организације које се финансирају из иностранства као "страни агенти".

 

То су данашњој "Известији" изјавили посланици владајуће Јединствене Русије, која има већину у парламенту, Владимир Бурматов и Иља Костунов.

 

Посланици Јединствене Русије планирају да медије који се финансирају из иностранства укључе у списак "организација које се посебно проверавају", и имаће ознаку "медији који раде у интересу страних држава", пише лист.

 

Медији који су комерцијална правна лица не потпадају под закон о некомерцијалним организацијама, односно о невладиним организацијама, те тако већ донетим законом не могу добити ознаку "страни агенти", објаснили су посланици.

 

Костунов каже да многи медији добијају финансијску помоћ из иностранства, мешају се у унутрашњу политику Русије и служе ширењу стране пропаганде, а "праве се да сами зарађују новац".

 

Њих треба такође уврстити у "стране агенте", али треба размислити о тачном називу, сматра Костунов.

 

Ако добијају помоћ од десет одсто свог буџета, не морају да буду уписани у "стране агенте", али ако је помоћ већа од 50 одсто, то значи да страни донатори имају право да се мешају у уређивачку политику. У том случају је могуће давање статуса "страни агент", објаснио је Бурматов.

 

Оваква одлука је потпуно разумљива, ако се само погледа званични сајт ЦИА, на којем стоји списак компанија (закљуцно са " и многе друге") које се користе за обарање резима супротстављене интересу САД (ово је образлозење са сајта). На сајту се наводи и да исте те компаније у свом власништву имају преко 150 медијских куца широм света (па и у Србији). У чему је онда проблем да Русија, па и Србија назову ствари правим именом, када ЦИА јавно признаје да финансира медије широм света који штите интересе САД политике?

 

Поставља се питање, који би све медији доспели на листу "страних агената" у Србији, ако се зна да постоји широк списак другосрбијанских гласила, финансираних од стране Сороша, Стејт дипартмента, британске обавештајне службе…

 

С. С.