Прочитај ми чланак

„СВЕЗА СРБИЈА – ДИЈАСПОРА“ : Да се формирају фондови за лакше запошљавање и подстицај привреде

0
Фото:   N1 Srbija

Фото: N1 Srbija

Подношењем захтева покрените иницијативу у вашој локалној заједници и омогућите Вашем председнику и одборницима да искористе своја статутарна права на основу којих можете да формирате фондове који ће бити основа за развој Ваше општине.

Највећи проблем на нивоу Србије је девастирана привреда. У Србији 300.000 младих од 20 до 30 година старости је незапослено. Због ових неповољниох карактеристика произалезе сви друшвени проблеми и опасности.

Проблем незапослености јесте у основи друштвено питање, али актуелни закони не обавезују државне и општинске институције да то питање свеобухватно решавају, већ само са дистанце евидентирају и иницијално подстичу, што за сада на општем нивоу није дало примерне резултате. Генерално, власти су заузеле став да је њихова обавеза у вези привређивања само да формирају правни амбијент.

Ово значи, онима којима су потребни бољи услови привређивања нека се сами сналазе. У најважнијој правној књизи Србије-Уставу, у члановима 55 и 56, записано је, као дозвољено, да се истомишљеници могу удруживати и да могу властима подносити захтеве о својим потребама. Ова чињеница је изнета зато што то значи да је и у Статуту Ваше општине то исто записано, и конкретно одређено ко је задужен за пријем, а ко да донесе одлуку, ако Ви поднесете захтев. За очекивање је да ће онај ко је задужен за пријем Вашег захтева да Вас подучи: о форми захтева и потребном броју истомишљеника који ће подржати Ваш захтев. Ваш захтев вероватно ће стићи до председника Ваше општине или скупштине општине. У захтеву не треба да тражите да они директно реше Ваш проблем, већ да би било добро да преко својих стручних служби врше контролу и помажу спровођење поступка који се у даљем тексту сугерише.

Ваш захтев надлежнима у општински може садржати следеће потребе:

1. Ако имате пословну идеју и квалификацију да би сте је остварили, а немате новац, онда после удруживања са истомишљеницима, који имају исту потребу, поднесите захтев Вашој општини за оснивање фонда за запошљавање незапослених у производном предузетништву на нивоу Ваше општине. Наравно, не треба очекивати да ће општина напуни овај фонд из свог буџета. Већ од стручних служби Ваше општине, овде је за очекивање, да изврше неке од припремних активности, јер располажу са систематизованим подацима о људским и природним ресурсима, који ће бити полазне чињенице за формирање и рад фонда.

За успешан рад овог фонда потребна је документација са потпуним планом рада фонда: начин иницијалног финансијског попуњавања фонда, организација рада и одлучивања, планирање и употреба новца за запошљавање незапослених, начин обнављања новца у фонду и правна документација као подршка онима који ће вршити надзор наменског коришћења новца фонда. Израду ове потребне документације можете поверити стручњацима на локалном нивоу из Ваше средине, а ако нађете за потребно Удружење „Свеза Србија дијаспора“ (мејл: [email protected]) обезбедиће Вашем фонду сву потребну документацију и логистику, током засивања и успешног рада Вашег фонда, у временском периону за који се утврди да је потребно. Најповољнија околност за успешно оснивање и рад овог фонда биће ако се на локалном нивоу оствари јединствена жеља и код власти и код народа. Током припрема за формирање фонда, то ће значити у моменту док још не буде формиран надзорни одбор фонда, било би добро да стручне службе Ваше општине врше надзор над спровођењем припреме и формирања потрене документације: њену правну ваљаност, економску оправданост и да о свему обавештавају јавност локалне заједнице.

Јасно је да предходно поменути фонд није у вези са конкурсима када Држава, преко општинских служби НСЗ, даје новчану помоћ од 160.000 динара (1.300 евра) онима који хоће да изврше самозапошљавање. Ту количину новца Држава исплаћује и контролише да се исти новац врати у Државни фонд, тако што педузетник од тог новца, у првој години свог рада, себи уплаћује порез и минималне доприносе. Ради се о механизму који је Држава успела да оствари, а он има за циљ да новозапослени у првој години ради без финансијских обавеза према Држави, и да неможе у будуће да оствари исте бенефиције оснивањем нове радње, што је у прошлости био случај.

2. Ако имате производњу, у области пољопривреде или неке друге привредне гране, а долазите до ситуације у којој сагледавате да Вам је потребана субвенција, а да локалне власти немају могућности да Вам исплате субвенцију за подстицај производње или формирање новог радног места у Вашој производњи, онда после удруживања са истомишљеницима, који имају исту потребу, поднесите захтев за оснивање фонда за субвенције привредне производње на нивоу Ваше општине. За успешан рад овог фонда поступак би био сличан као и у предходном случају (види тачку 1).

3. Ако имате: пословну идеју, квалификацију и новац, а потребна Вам је техничка и технолошка подршка Удружење „Свеза Србија дијаспора“ у свом саставу има организован Сектор који може да Вам буде од помоћи (мејл: [email protected]).

4. Ако имате готове производе Удружење „Свеза Србија дијаспора“ (мејл: [email protected]) може Вам помоћи, ако буде потребно, да дизајнира Ваш производ, уради маркетин и оствари све потребне активности да се Ваш производ нађе у иностраним продавницама.

За Извршни одбор Удружења „Свеза Србија дијаспора“ – Бранимир Недељковић