Прочитај ми чланак

САД: Гасни договор између Русије и Турске разбија англо-америчку хегемонију у Европи

0

Putin erdogan 2

Како преноси RT позивајући се на  ИноТВ, амерички аналитичар Рик Стагенборг, на познатом америчком порталу opednews.com изнео тврдње да ако споразум о транзиту гаса између Москве и Турске – кључног члана НАТО – буде заживео, могао би да угрози савез САД, Велике Британије и континенталне Европе.

Због разних злоупотребе од стране Европске уније и Сједињених Америчких Држава „поносна“ Турска је „у рукама“ Русије. САД ће ускоро због тога да сносе огромне последице, пише на страницама Opednews.com познати амерички колумниста Рик Стагенборг.

Одлука Русије да одустане од изградње гасовода „Јужни ток“ у корист споразума са „снажном“ чланицом НАТО-а, Турском, може бити први у низу догађаја који ће да оспори и на крају да уништи англо-америчку империју и њено вођство у свету, даље тврди Стагенберг.

Због ове одлуке, Турска ризикује свој положај међу западним савезницима; то подрива напоре „застрашивања“ Русије од стране ЕУ и САД, али истовремено обећава Турској да ће озбиљно да повећа свој економски потенцијал према Европи, каже се у чланку.

Још до краја нису откривене све намере турског председника Реџапа Ердогано, но покушај Запада да стекне контролу над Блиским истоком овим руско-турским гасним споразумом је озбиљно доведен у питање, каже аутор чланка.

Преломна тачка у турско-америчким односима највероватније је била чињеница да је Вашингтон предузео низ корака да наоружа Курде у Сирији, који су према тврдњама Анкаре савезници курдске сепаратистичке Курдистанске радничке странке. Ову курдску странку и Турска и САД сматра терористичком групом, наводи Стагенборг.

ЕУ, с друге стране, више пута је одбила да прихвати Турску у свом саставу, каже се у чланку и истиче:

„Ово је увреда за поносан народ, чланицу НАТО са јачом економију него многе земље бившег Совјетског сателита“.

Аутор овог чланка даље истиче да упркос датим обећањима НАТО-а Русији, да се неће ширити према руској граници, обећање је прекршено, па су државе из Советског сателита постале део и НАТО савеза.

Многе од тих „слабих“ држава „намамљене су“ у Европску унију, међутим, ниједна од њих није добила очекивани економски добитак за своју привреду уласком у њу. Заједно са осталим члановима ЕУ сада ове државе сносе болне последице због мера штедње које прописује Брисел. Као у Украјини, корупција у многим од ових земаља је и даље присутна јер се није ни много тога променило, у односу према својој држави, још од советских времена, пише Рик Стаггенборг.

И на крају свог чланка амерички аналитичар закључује да се „Анти-Путинова коалиција“ по изгледу руши између источних извора фосилних горива и потреба западних тржишта и потрошача за јевтином и исплативом енергијом. Трошкови грађана ЕУ ће порасти, због нагле тражње енергије, па је могуће да европски народи у догледно време почну да протестују против својих „марионетских влада“ што ће највероватније довести на крају и до тога да те владе преиспитују своје блиске однос са Уједињеном Краљевству и САД.

(Са руског за Србин.инфо прилагодио Д.П. Златановић)