Прочитај ми чланак

POLITRUSSIA: Докле ће Русија да копира западне стандарде?

0
Фото Ројтерс

Фото Ројтерс

Како је познато, 90-их су «младореформатори» и либерали из петних жила желели да прекроје Русију по западним шаблонима. Наравно, од тога ништа није испало, међутим и данас постоји жеља да се мајмунише која се делимично није се изгубила код једног дела наших чиновника. Па чак и то би некако могло да се преживи да се у неким случајевима не тиче скоро свакога. Ја говорим о напаћеном закону «О заштити становништва од последица употребе дувана».

Како је познато закон забрањује пушење унутар ресторана и хотела, на пијацама и у путничком транспорту. Данас у Русији пуши 60,2% мушкараца и 21,7% жена.

Власт очито претерује када покушава да васпитава самосталне, самореализоване људе, а они то веома, веома не воле. И ова прича на крају крајева може да удари на рејтинг власти, много јаче него такозвана протестна активност наше играчка-опозиције. Боље би било да се влада баци на борбу са наркоманијом, јер тај бизнис није могућ без покровитеља из саме власти. Јер се по захтеву западних правила код нас људи који пуше претварају у грађане другог реда, и за њих се наравно борци за људска права неће борити, јер пушачи нису опозиција нити ИДИЛ.

Русија – је младо тржиште, прави emerging market, држава великих ризика и великих могућности. Место, куда данас без обзира на санкције, долазе људи из целог света да праве паре. Ово предпоставља сасвим други и благо речено не сасвим смирен темпо живота и одговорајаћу емотивни набој. Сви знају за рак плућа, али мало ко говори о болестима изазваним стресом. Добро је познато да су северноамеричке државе почеле да пуше управо за време велике депресије. Добро је такође познато, да је Русија ратовала скоро цео последњи смутне године – а то је скоро свих последњих двадесет пет година. Управо за време борбених дејстава многи почињу да пуше и ветерани се веома љуте када их терају да мењају своје навике. Ситуација врло подсећа на траги-комичну анти-алкохолну кампању Горбачова и руско руководство не би требало да чини исту грешку.

Постоји још један детаљ: у ресторан или ноћни клуб људи иду да се проведу, а алкохол је тесно везан за пушење. Плус пушење, нарочито женско, са лепом муштиклом, може бити веома елегантно. Зашто дамин каваљер треба да лиши овог задовољства?

За многе људе усавременој буржоаској Русији је важније како ћеш, а не колико ћеш живети. При том, ако су већ наше бирократе одлучиле да крену у немилосрдну борбу са дуваном, онда би вероватно имало смисла ово питање поставити на референдум. А овако испада да су за нас све други већ одлучили. Наравно, разумна ограничења на употребу дувана, свакако треба да постоје. Али свака, чак и најбоља идеја, која се доведе до крајности, претвара се или у зло или у фарсу.

Русија треба да иде својим путем, а не да мајмунише, аутоматски преузимајући западна искуства. Кад смо код тога, ја сам не пушим, а према пушачима се односим без емоција, иако морам да признам да сам поклоник муштикли и других шармантних женских украса.

На крају треба рећи да је борба против пушења на Западу – веома озбиљан бизнис, у коме се врте озбиљне своте новца. Једино треба увек имати на уму да је Русија – суверена цивилизација, а не део западног света.

Са руског на српски за СРБИН.ИНФО превео Хаџи-Слободан Стојичевић

Извор: POLITRUSSIA – Александр Разуваев