Прочитај ми чланак

НАПЕТО: Мигранти пробили ограду на граници Грчке и Македоније (ВИДЕО)

0
Refugees and migrants try to broke an iron fence from the Greek side of the border as Macedonian police stand guard, near the northern Greek village of Idomeni on Monday, Feb. 29, 2016. Macedonian police fired tear gas and stun guns Monday as several hundred Iraqi and Syrian refugees, frustrated at days of delays in crossing the Greek-Macedonian border, broke down a gate on a nearby rail crossing. (AP Photo/Petros Giannakouris)

AP Photo/Petros Giannakouris

Сваког дана ситуација у Грчкој је све драматичнија! Тридесетак миграната, међу њима деветоро малишана и десет жена, повређено је у нередима на грчко-македонској граници, углавном од сузавца и шок-бомби које је македонска полиција употребила како би зауставила разјарену масу.

Око 500 миграната пробило је жичану ограду, огорчени због затворене македонске границе и спорог пропуштања искључиво Сиријаца и Ирачана. Вишедневно задржавање довело је до неиздрживих услова и неизвесности у којима је, сада, већ више од 7.000 људи блокирано са грчке стране, у Идоменију. Дошло је до опште туче, мигранти су бацали каменице на македонске полицајце и узвикивали „Отворите границу”. У општем метежу и хаосу нашле су се и жене и деца, који су увек што ближе жичаној огради.

Према информацијама овдашњих медија, повређено је 30 миграната, међу њима и деца. Медицинари и добровољци из екипе Лекари без граница одмах су притекли у помоћ најугроженијима, али процењују да је повређених ипак много више.

Истовремено, колоне миграната и даље пешке аутопутем путују према граници одбијајући сваку могућност да се задрже у Грчкој. Одбијају да уђу у аутобусе јер страхују да ће их вратити у Атину или разместити у неки од удаљених прихватних центара. Македонска војска ужурбано подиже ограду и поред пута који води од импровизованог граничног прелаза до прихватно-транзитног центра „Винојуг”, због, како је саопштено, безбедности избеглица из Сирије и Ирака који ту улазе. Ограда ће бити висока метар и по и служиће само за безбедан пролаз ових избеглица које у Македонију пуштају ноћу.

За сада грчка полиција не зауставља мигранте који не одустају од пута према граници. Међутим, забрињава чињеница да се број оних који са грчких острва стижу у Атину драстично повећава, што ће, врло брзо, у Идомени за још неколико хиљада повећати број оних који чекају да наставе „балканском рутом”.

У пирејској луци, на доковима, на тротоарима, у путничком терминалу и свуда где има слободног места чека већ пет хиљада миграната. Услови су драматични, нема довољно хране и воде и, поред свих покушаја локалних власти да помогну, многи остају гладни. Драматично је са малом децом, бебама којима недостаје млеко.

Још једном Грци су показали своју хуманост. Из сата у сат долазе са храном спремљеном у својим домовима, носе млеко, хлеб, воду, воће… Али све је то недовољно за толики број гладних уста. Током дана стигли су са острва трајекти са још 1.800 миграната, а на острву Лезбосу још 2.500 миграната чекају транспорт у Атину. Истовремено, сваког сата са турске обале стижу претрпани чамци. Притисак и журба са турске стране су све већи јер НАТО бродови заузимају своје позиције у Егеју. То би требало да значи да ће контрола кријумчарења људи бити нешто боља. Међутим, министар за миграцију Јанис Музалас није оптимиста и каже да очекује да овог месеца у Грчкој буде 70.000 миграната са којима нико не зна шта да ради. Тренутно их је око 25.000!

Влада и опозиционе партије до краја недеље треба да донесу заједничку одлуку за решавање нарастајуће кризе и утврде јединствену позицију за ванредни самит ЕУ и Турске. До тада се широм земље ужурбано отварају нови прихватни центри, постављају шатори, ангажована је војска…

Ипак, стотине породица, пре свега из Авганистана, којима је ограничен даљи пут у Европу, бораве већ десети дан на улици, на тргу Викторија у центру Атине… На травњацима, тротоарима, без хране, воде, тоалета… Једина нада су им Атињани који несебично помажу храном и одећом, доносе лекове, колица за бебе, понеку играчку…

Свесни, као и Ципрасова влада, да сами, само добром вољом и хуманошћу, не могу да реше овај проблем.

Извор: Политика