Прочитај ми чланак

Иза напада у Волгограду стоје дагестански терористи повезани са западним службама?

0

volgograd-bomba

Москва — Два терористичка акта у Волгограду која су јуче и данас оставила најмање 31 жртву, према првим верзијама дело су исламских екстремиста са Северног Кавказа.

Руски експерти, који немају дилему да су извршени злочини у директној вези са предстојећом Олимпијадом у Сочију и да иза њих стоје исламски терористи, ипак не тврде да је Умаров једини могући организатор напада, преносе руски медији.

Бивши начелник јединственог прес центра оперативног штаба у Чеченији и пуковник полиције Николај Варавин наводи да је циљ терористичких напада да се стави под сумњу одржавање Олимпијаде у Сочију и изазивање дугорочне нестабилности.

„Најважинији им је ефекат који ће бити прозведен у јавности. Да се напад догодио у Чеченији јавност је могла да верује да је реч о обрачуну банди, али о нападу у Волгограду, граду хероју (бивши Стаљинград) много ће се говорити”, оценио је Варавин.

Он сматра да су терористи желели да пошаљу поруку да ће предстојеће Олимпијске игре бити одржане у зони сукоба, као и да су напади на железничку станицу и тролејбус у Волгограду “почетак терористичког рата и не мање од тога”.

Варавин је нагласио да је Доку Умаров скинуо забрану извођења терористичких напада у централној Русији, којој припада и област Волгограда.

Према речима бившег прес секретара председника Ингушетије, адвоката Калоја Ахилгова, треба најпре рећи да је Умаров жив, иако је било спекулација у јавности да је страдао у борбама са снагама безбедности, док са друге стране, није сигуран да он стоји иза напада.

“Не верујем да је Умаров митска личност, јер верујем да је жив. Постоје ничим потврђени подаци да је убијен. Све док не видим његово тело, он је жив. Ипак, више сам склон томе да верујем верзији да Умаров није укључен у ове нападе у Волгограду“, рекао је Ахилгов.

Он наводи да је Умаров досад најављивао нападе месец или два унапред, што је овога пута изостало, због чега напади немају његов препознатљив “рукопис”.

Мишљење председника организације ветерана специјалне антитерористичке јединице “Алфа” Сергеја Гончарова је да је Волгоград одабран за мету напада из политичких разлога, као и да је напад последица “погрешне процене агената укључених у оперативни рад”.

Разуме се да је немогуће поставити агенте службе безбедности (ФСБ) у сваки аутобус и тролејбус. Напади су усмерени против Волгограда и његових становника”, оценио је Гончаров.

Познати руски блогер Анатолиј ел Мјурид (Несмијан) верује да иза напада стоје дагестански терористи, у сарадњи са западним обавештајним службама, удруженим у борби против руског председника Владимира Путина.

“Пореметити одржавање Олимпијаде у интересу је више кланова у Дагестану и Чеченији, а то се стопило са интересима њихових покровитељских кругова у Европи и Америци”, навео је блогер додајући да не верује у повезаност арапских земаља са нападом.

Он је оценио да је на удару Путин, за кога је Олимпијада ствар личног престижа, јер он жели да она буде одржана на највишем нивоу, због чега би све мање од тога представљало и његов пораз.

Док руске власти најављују појачање мера безбедности широм земље, а посебно у Волгограду, не упирући прстом у потенцијалне организаторе напада, шира јавност спекулише да иза њих ипак стоје терористи под контролом чеченског вође Умарова.

Једног од најпознатијих чеченских вођа, Умарова, који је из првог чеченског рата (1994-1996) изашао са чином генерала, а који је иначе по образовању инжењер технологије, бије глас да је често износио лажне тврдње, а поводом волгоградских напада није се огласио.

Против њега су више пута ангажоване елитне полицијске јединице, али упркос томе што је неколико пута објављено да је убијен, то никада није потврђено.

Радичевић: До Сочија тешко, зато су изабрали Волгоград

О овој теми у вестима Б92 говорио је и новинар Политике, Ненад Радичевић.

„Према свим досадашњим информацијама које смо чули, сва прилика је да је реч о домаћим, руским терористима, односно о муслиманским сепаратистима који углавом живе у Дагестану и Чеченији, и настоје да разним терористичким нападима обезбеде неке своје циљеве и прошире страх“, каже Радичевић.

Радичевић подсећа да је већ на територији северног Кавказа било напада, у току 2010. или 2011. у московском метроу, тако да, како је објаснио, није ново да ван територије северног Кавказа врше овакве нападе.

Упитан да ли су исламски екстремисти постигли свој циљ – да људе широм света одврате од доласка на Олимпијске игре у Сочију и покажу да руска власт није у стању да гарантује безбедност на једном таквом скупу, каже да је то имало ефекта на грађане.

Овај тајминг да у 24 сата у истом граду – који је важна саобраћајна тачка на путу ка Сочију, дође до напада, имало је ефекта, јер сада грађани страхују да ужу у тролејбус, оцењује Радичевић. Сада видећемо колико ће руске снаге моћи да спрече да тај страх не завлада међу спортистима и посетиоцима Сочија, каже он.

Радичевић каже да је интересантно је се руски председник Владимир Путин још није обратио нацији, иако је предузео неке кораке. „Али то је чудно, будући да је то поприлична катастрофа“. Ипак, рекао је да не може да каже да су руске снаге заказале… Подсећа да последњих месеци није тако лако из Волгограда купити авионску, железничку карту за Сочи, и да је неопходно дати личне податке да би путовали до Сочија.

Сведена је могућност да људи који се сумњиче за везу са терористима, дођу уопште до Сочија, каже Радичевић.

Он закључује да су терористи, очигледно свесни тога, применили тактику да у градском превозу, онде где нема везе са Сочијем, изазову страх.

 

(Танјуг)