Прочитај ми чланак

ДВЕРИ: Противприродни блуд – Премијер и губиташи са југа Србије

0

dacic-pusac

Пре 10 година са мого помпе обављена је приватизација Дуванске индустрије Врање од стране компаније Бритиш Америцан Тобако.

Према подацима објављеним на сајту АПР-а компанија БАТ Врање исказала је у 2012. години нето губитак у износу од 1.891.904.000 динара, а губитак изнад висине капитала износи само 6.208.316.000,00 динара.

Анализом исказаних финансијских резултата пословања БАТ-а, запањујуће изгледа структура осталих трошкова пословања, где тзв. трошкови подршке повезаног правног лица, трошкови реклама и репрезентације, трошкови техничких саветодавних услуга од БАТ групе, умањују стварни финансијски резултат пословања предузећа са око 1,3 милијарди динара, чиме се повећавају расходи пословања предузећа, исказује губитак у пословању, буџет Републике Србије ускраћује наплате пореза на добит предузећа, а мањински акционари дивиденде.

Врло упечатљива је констатација да једна акција БАТ у Србији вреди, или носи губитак од 2.177,55 динара.

БАТ Србија само повезаним правним лицима у 2012. години дугује скоро 13 милијарди динара.

Корист коју је локална самоуправа имала директно од БАТ, а на основу наплаћеног пореза на зараде износи 26.883.000 динара.

Поставља се питање какву корист имамо од БАТ-а? Дуванска индустрија Врање је запошљавала много пута више радника од броја радника који сада раде у БАТ-у. Приходи локалне самоуправе су самим тим били много већи. Узгајао се и прерађивао махом квалитетни домаћи дуван од кога су живеле бројне породице у околини Врања. Порез на додатну вредност се наплаћивао  готово истим размерама…

Како је могуће да се приватизацијом некава веома фирме, у исту улоижи преко сто милиона евра у произвдоњу, драстично смањи број радника са ионако вишеструко мањим примањима од других БАТ компанија широм света, а да резултат свега тога буде енормни годишњи губитак од скоро две милијарде динара и да ли је тај феномен предмет анализе неког државног органа?

И поред тога БАТ Врање се, као и други велики губиташ СИМПО Брање у јавности упорно представља као привредни гигант, директори ових компанија добијају награде за најуспешније приведнике, држе предавања много успешнијим привредницима на конгресима у организацији државе, а њихове прославе по правилу су „увеличане“ највишим државним делегацијама.

Покрет Двери сматра да је љубав премијера Дачића према великим губиташима попут БАТ-а и СИМПО-а у најмању руку некоректна (а помало и сумњива), пре свега према успешним фирмама са југа Србије, али и према грађанима ВРања и околине. Грађани ће наравно бити највеће жртве политичког ин
ењеринга којим се ствара вештачка, нетачна слика о привредним гигантима који се заправо даве у дуговима претећи да повуку са собом комплетну врањску привреду.

Информативна служба повереништва Двери у Врању