Прочитај ми чланак

ТЕНЗИЈЕ: Руски нуклеарни бомбардери Ту-95 надлетали Америку најмање 16 пута!

0

tupolev_tu95_bear-600x330_620x0

Руски нуклеарни бомбардери су најмање 16 пута у последњих 10 дана пробили амерички ваздушни простор, саопштили су амерички званичници. С друге стране, званичници Руске Федерације тврде да су у својим водама лоцирали, а затим из ње и отерали америчку подморницу.

Руски нуклеарни бомбардери су најмање 16 пута у последњих 10 дана пробили амерички ваздушни простор, саопштили су амерички званичници.

С друге стране, званичници Руске Федерације тврде да су у својим водама лоцирали, а затим из ње и отерали америчку подморницу. Ове ратне игре много подсећају на оне из времена Хладног рата, поготово што су односи између Москве и Вашингтона све гори.

Због тога што су руски бомбардери Ту-95 надлетали Америку, више пута су морали да узлећу и ловци америчког ваздухопловства не би ли их зауставили и упозорили. Више пута су приликом надлетања Аљаске и Канаде руске бомбардере пратили и борбени авиони.

„Током последње две недеље НОРАД је визуелно идентификовао руске летелице око и на територији Америке“, потврдио је мајор Бет Смит, портпарол команде НОРАД – преноси васељенска.цом.

Он је додао да су доласци руских авиона све чешћи, али да су их проценили као рутинске тренинг мисије. Ипак, многи стручњаци упозоравају да су то отворене провокације. Поједини амерички званичници кажу да ови прелети подсећају на време Хладног рата, кад су совјетски бомбардери често долетали близу америчког неба.

И руски званичници тврде да Американци њих провоцирају. Руска северна флота лоцирала је јуче и потиснула из руских пограничних вода страну подморницу, навео је високи званичник Генералштаба руске морнарице.

„Северна флота је у Баренцовом мору лоцирала страну подморницу, која је, наводно, припадала америчкој морнарици. Акцијом антиподморничких снага руске флоте подморница је протерана из пограничних вода РФ“, навео је званичник, а преноси Итар-Тас.

Контакт с подморницом трајао је око 27 минута, а након тога америчка подморница напустила је ту зону, рекао је званичник руске морнарице.

ruska raketa 89
Сарадњу Русије и Индије употпуниће ракета „БраМос-мини“

Садржај дневног реда предстојеће посете председника Русије Владимира Путина Индији се конкретизује. Стране планирају да у току путовања које је заказано за децембар, потпишу споразум о производњи мање верзије суперсоничне крилате ракете „БраМос.“

Ово је саопштио нови председник индијско-руског предузећа „БраМос Аероспејс“ ( БрахМос Аероспаце ) Судхир Кумар Мишра.

Биће направљене верзије за лоцирање „БраМос-М“ мини на копненој, ваздушној, надводној и подводној платформи. Између осталог, ловац пете генерације, на којем Русија и Индија заједнички раде и палубни ловац Миг-29 моћи ће да се опреме двема таквим ракетама. А Су-30 трима. Осим тога, захваљујући малим димензијама ракета ће моћи да се лансира из торпедне секције подморница. Дужина ракете ће достизати 6 метара, а њен пречник – 50 сантиметара. Противракете практично неће моћи да је погоде, истакао је уредник листа „Војно-политички курир“ Михаил Ходаренок:

Мале димензије овај циљ чине врло нерањивим, чак и кад су у питању савремени зенитно-ракетни комплекси. Односно, могућности оних оружаних снага које буду поседовале слична средства за погађање циљева ће, природно, нагло порасти у погледу погађања објеката евентуалног противника.

Садашња верзија ракете „БраМос“, плод руско-индијске сарадње, прошла је кроз 20 тестирања с мобилних уређаја за лансирање и с бродова. Није било ниједног неуспешног покушаја. Генерални менаџер за маркетинг заједничког предузећа „БраМос Аероспејс“ Правин Патак је једно од испитивања ракете описао на следећи начин:

„БраМос“ с бојевом главом смо лансирали с брода на брод. То је било јединствено испитивање које је вршено с бојевом главом. Једна ракета, 4 минуте лета и брода више није било. Разбијен је на два дела. Притом се лансирана ракета не може погодити противбродским системима ПРО. „БраМос“ мења курс, висину, мења угао напада.

Како је саопштио Судхин Кумар Мишра „БраМос Аероспејс“ ће бити спреман да снагама РВ Индије преда ваздухопловну верзију ове суперсоничне крилате ракете за ловце Су-30 већ 2016. године. Притом до краја године треба да се обави тестирање лансирања са Су-30.

У суседном Пакистану пажљиво прате како Индија усаврашва свој ракетни потенцијал, истакао је члан стручног савета Војно-индустријске комисије при влади РФ Виктор Мураховски. Он сматра да ће Исламбад уздржано реаговати на пројекат производње смањене верзије ракете „БраМос“. Уједно, подсетио је:

Русија је недавно уврстила Пакистан међу земље с којима је дозвољена војно-техничка сарадња. И Пакистан је већ испољио повећено интересовање за куповину неких врста наоружања, између осталог, за борбене хеликоптере. То је пример како Русија диверзификује своју војно-техничку сарадњу. Међутим, такву сарадњу као што имамо с Индијом, немамо ни са ким другим. Између осталог, то су заједнички војни изуми, испорука комплета за изградњу авиона Су-30 и тенкова Т-90 у индијским предузећима.

Квалитативно нову фазу у војно-техничкој сарадњи Русије и Индије одражавају и планови „БраМос Аероспејс“ да доведе локализацију производње суперсоничних крилатих ракета „БраМос“ у Индији до 100 процената. Тренутно локализација производње износи 50 процената. У току две године овај ниво ће достићи 80 процената.

Да би се обезбедила стабилност серијске производње ракета, низ делова и детаља који се користе у њеној конструкцији почео је да се производи у индијским предузећима. Преко 25 таквих система се већ примењује у конструкцијама ракета. Осим тога, индијски стручњаци су уградили систем за управљање ватром ради контроле лансирања ракета.

(Вечерње новости, Глас Русије)