Прочитај ми чланак

Путинова социјална политика и Сверуски народни фронт

0

Putin30deda046(Србин.инфо, Адванце,фото: kremlin.ru)
Руски председник Владимир Путин на првој конференцији Сверуског народног фронта говорио је на тему ‘Изградње социјалне правде’ у Русији.

Сверуски народни фронт основан је 2011. године као партнерски покрет Јединственој Русији с циљем отварања дебата о темељним питањима развоја руске државе и друштва. На конференцији је учествовало 500 људи, укључујући и челнике федералних министарстава и тела, председничке посланике, регионалне представнике Сверуског народног фронта и представнике јавних организација.

Већина учесника нису биле медијске личности и чланови странака. Сверуски народни фронт замишљен је да функционише као кровни покрет за чланове синдиката, невладиних организација, пословних удружења и група младих.

Сверуски народни фронт може се посматрати као организација преко које ће Путин вршити притисак на Јединствену Русију те на бирократију блиску власти која је огрезла у корупцији. Неки чак нагађају да би организација могла послужити за стварање нове политичке силе која ће заменити Уједињену Русију; коју би Путин свакако требао очистити и стегнути ако мисли испунити своја предизборна обећања.

Евгениј Минченко у интервјуу за Valdai club каже да ‘владајућа странка задржава свој статус главног изборног возила, док је фронт више јавна платформа’. Путин сматра да Сверуски народни фронт ‘мора стећи статус јавног покрета‘.

Путин је на конференцији описао улогу коју Сверуски народни фронт треба играти у привредном развоју и модернизацији друштва. ‘Мислим да Сверуски народни фронт може да игра велику улогу широке платформе одакле људи с различитим погледима и приступима могу разрадити консензус о решавању наших кључних развојних проблема.‘ Дакле, они који су укључени у овај јавни покрет могу предлагати своја властита решења за буџет, развој, социјалну правду, окружење у радним колективима итд.

Putin4198Путинова обећања
Птврдивши своју кандидатуру за председника Путин је крајем 2011. обећао да ће да реши проблем социјалне неједнакости. Путин је дотад више истицао јачање Русије на привредном и спољнополитичком плану, но са структурним проблемима нагомилане социјалне неједнакости и корупције, Путин се од привредног раста окренуо проблему расподеле богатства.

Након победе на изборима у марту 2012. објављено је да ‘социјална политика остаје врховни приоритет’.

Путин је још прошле године у предизборно време тврдио да је ‘Русија социјална држава‘ и да ‘има пуно већу разину социјалних гаранција од земаља са упоредивим нивоима продуктивности рада и дохотка по становнику.’ Осим тога ‘трошење на социјалну сферу износило је више од 50% укупне буџетске потрошње … Но, руски држављани нипошто нису задовољни тренутном ситуацијом, а њихово незадовољство је савршено оправдано‘, говорио је Путин.

Он је истакао четири основна проблема која још треба решити у следећој фази руског развоја, а који се односе на социјалну политику:

1. Многи људи нису у стању да искористе своје стручно знање како би пронашли посао који им нуди пристојне плате и омогућава им да се развију и изграде каријеру. Наш систем социјалне мобилности ради лоше и недоследно, почевши од образовног система. Овај проблем је знатно погоршан у последњих неколико година, у време када је много младих стручњака дипломирало на универзитетима и ушло на тржиште рада.

2. Приметна разлика у приходима неприхватљиво је висока. Сваки осми држављанин Русије и даље живи испод званичне границе сиромаштва.

3. Перцепција уобичајених потреба и могућности просечног руског домаћинства драматично се променила у првој деценији 21. века. Пре само 10-12 година, људима је главни циљ био једноставно остати изнад службене границе сиромаштва. У то време, целе друштвене групе, углавном пензионери, били су присиљени егзистирати испод те линије. Данас, већина становништва има сасвим различите захтеве, нешто чему се социјална сфера до сада није успела прилагодити. Народ, пре свега „средња класа“, добро образовани и добро плаћени појединци, незадовољни су нивоом социјалних услуга у целости. Квалитет образовања и здравства је још увек веома ниска, упркос већим издвајањима из буџета. Услуге које морате да платите у тим подручјима још су увек обилате. Циљ стварања удобног животног окружења још је далеко.

4. Пад националне радне снаге и повећано старење становништва значи да ефикасност социјалне потрошње мора бити повећана. Ми једноставно немамо избора, ако желимо сачувати и побољшати ситуацију.

Putin5e8f2630d6Изјаве са конференције
Ево неколико најзанимљивијих одговора које је дао Владмир Путин крајем прошлог месеца на конференцији Сверуског народног фронта у Ростову на Дону.

Социјалну правду Путин је описао на следећи начин: ‘Социјална правда је врста филозофског концепта о којем се може разговарати бескрајно.

Могли бисмо такође и филозофирати о њој, но наш је задатак да расправимо практичну димензију и повежемо је са животима наших људи. Шта је социјална правда? То је једнак приступ бесплатној, висококвалитетној медицини и едукацији, бригу за породице и децу, подршка за мајке и децу уопштено, укључујући и сирочад, поштовање рада, пристојне плате за нечији рад и тако даље. То су све питања о којима се може и треба расправљати у смислу практичних мера и спровођење.

Путин о СССР-у и социјалној мобилности: ‘Често, а понекад с правом, можемо критиковати све што се догодило у совјетским временима, али морам рећи да је квалитетно образовање у Совјетском Савезу доиста допринијело узлазној социјалној мобилности. Знам то преко својих пријатеља, познаника и својим сопственим искуством. Добро је познато да долазим из радничке породице: мој отац је био припадник радниче класе а моја мајка обична радница. Породични приход био је изузетно скроман.

Управо сам се присетио свог времена у КГБ-у. Већ сам радио у КГБ-у, но ми смо још увек живели у заједничком стану без икаквих модерних садржаја. И да није било могућности које је совјетски режим пружио младим људима попут мене – добити пристојно образовање, затим отићи радити у иностранство, бити позван на посао на универзитет као помоћник ректора и затим у градско вијеће Лењинграда итд – никада не би имао прилику да постигне све ово. И можда је данас веома тешко то учинити, и то је наша заједничка несрећа. Морамо вратити ту квалитету нашег образовања, учинити га да ради као средство социјалне мобилности.

Путин о борби против сиромаштва: ‘Морам одмах рећи да је то кључно питање у раду свих нас. Још увек постоје многи проблеми у том погледу. Такође желим скренути пажњу на чињеницу да је 2000. године 30% наших грађана живело испод границе сиромаштва, то јест један од 3 Руса живео је у сиромаштву. Сада се бројке мењају: било је 15%, а потом 17%. Бројеви варирају у светлу одређених израчуна. Колико их има сада? ‘ Одговор: 11,2%. Путин: ’11, 2% живи испод границе сиромаштва, а пре тога их је било 30%, а то ипак представља значајан прогрес. Но, 11,2% је несумњиво много и због тога један од наших главних циљева и најважнијих задатака остаје борба против сиромаштва. Јер када је особа у тешким околностима она не може сама решити породичне проблеме, или проблеме своје деце или чак бити ефективан запосленик итд Стога ћемо наставити овај посао. Но наравно главна ствар којом се овде бавимо је повећање нивоа прихода, плата, накнада социјалног осигурања, пензија итд

Путин по питању расподеле богатства: ‘Наравно, то се односи директно на социјалну правду. То је питање расподеле богатства, које је екстремно у нашем народу. Морам рећи да наша нација није једина која има такве проблеме.Ситуација је слична у Сједињеним Америчким Државама. Управо сам посетио Јужну Африку, где је та подела на десетине пута већа него у Русији … Но наравно, не смемо користити ове примере као мерило, ми би требали користити боље примере. И ми ћемо радити на томе.

Valerij Jakušev804c2По питању корупције Путин је одговарао на питање Валерија Јакусева из Нижњи Таги, регија Сведерловск. Валериј Јакушев: ‘Господине председниче, споменули сте на почетку да је питање социјалне правде свеобухватно питање, питање које утиче на живот свих нас. Наши људи чекају од нас да изградимо социјално праведније друштво. Али ми га не можемо градити док у потпуности не избришемо корупцију која нагриза наше друштво. И ми прво морамо добити ту борбу, тек онда можемо унапредити социјалну правду. И ја бих позвао све нас данас овде, све Русе и све странке, да предузму све напоре у борби против корупције. Онда можемо изградити друштво које се темељи на социјалној правди. Хвала вам.

Владимир Путин: ‘Нећу коментарисати ово што је управо речено, очито је да у потпуности дијелим овај приступ. И морам рећи да смо недавно направили доследне покушаје да пробијемо ту пат позицију у вези овог тешког проблема, укључујући и увођење неких ограничења по питању удела и имовине (укључујући и иностранство) за особе које држе одређене јавне уреде. Они морају декларисати не само своје приходе, него и њихове изворе и тако даље и тако даље. Желим вам рећи да ћемо уз побољшање закона ми иу будућности даље агресивно наставити на тај начин. У потпуности се слажем са вашим ставом.

Затварање рачуна државних службеника и продаја имовине у иностранству засад су најпознатији случајеви из Путинове стратегије за изградњу социјално праведније Русије. Очито да ће Путин против себе окренути многе који су га подупирали свих ових година, док су уместо за друштвене интересе радили за своје властите. Путин никад није давао спектакуларна обећања, али је увек испуњавао оно што је најавио.

Он се почетком века успешно обрачунао с неколико богатих и истакнутих олигарха који су практично водили државу 90-тих. Проблем са којим се сад суочава је много шири од неколико појединаца и задире дубоко у систем. На Путину је да почисти оно лоше што је толерисао свих ових година своје владавине док је био оријентисан на друге проблеме. Сверуски народни фронт очито је замишљен да донесе квалитативну промену по питању идеја и кадрова на руској политичкој сцени, да буде механизам који ће обновити или чак заменити старе структуре и кадрове.

– Vladimir PUTIN – „Building Justice – A Social Policy for Russia“ (http://www.russkiymir.ru/russkiymir/en/publications/articles/article0239.html)

– THE VOICE OF RUSSIA – „Putin opens the first All-Russia People’s Front conference“ (http://english.ruvr.ru/2013_03_29/Putin-opens-the-first-All-Russia-People-s-Front-conference-268/)

– Yevgeny MINCHENKO – „Will the Popular Front become the ruling party in Russia?“ (http://valdaiclub.com/politics/57340.html)

– Conference of the Russian Popular Front (http://eng.news.kremlin.ru/transcripts/5191/print)

– RUSSIA BEYOND THE HEADLINES – „Making Russia a better place to live in six years“ (http://rbth.ru/articles/2012/05/14/making_russia_a_better_place_to_live_in_six_years_15635.html)

– RIA NOVOSTI – „Putin Revives People’s Front Movement“ (http://en.rian.ru/russia/20130329/180319606/Putin-Revives-Peoples-Front-Movement.html)

– RIA NOVOSTI – „Putin nominated as presidential candidate, vows to seek social justice“ (http://en.rian.ru/russia/20111127/169079797.html)