Прочитај ми чланак

Лазански: Србија није интересантна мета терористима

0

lazanski st

Војни аналитичар Мирослав Лазански оценио је да Србија није угрожена од потенцијалних терористичких напада, јер као мета терористима није интересантна, али и зато што води помирљиву политику према исламском свету.

„Било који терористички акт на просторима Србије нема тог одјека као када се то деси у Паризу. Ви можете да направите неку врсту терористичког акта у било ком српском граду и то неће бити на насловним страницама ни Њујорк тајмса, ни Вашингтон поста ни Фигароа. То смо имали прилике да видимо и током дешавања у Куманову, јер то није било посебно присутно у западним медијима“, каже Лазански у изјави Танјугу.

Са друге стране, Лазански указује да су мигранти који пролазе кроз Србију добро третирани и да се са њима поступа хумано.

Нема разлога, тврди овај аналитичар, да Србија буде у очима исламског света третирана као непријатељ.

„Ми немамо ни историјски сукоб са исламом. Нисмо били колонијални господари па да постоји неко сећање да смо их освајали“, каже Лазански.

Осврнуо се и на посету премијера Сребреници наводећи да Србија води „једну паметну, рационалну и помирљиву политику у односу на исламски свет“, те да не очекује да би била мета.

Лазански каже да је терористичке акте, попут овог у Паризу, могуће очекивати у земљама где постоји становништво које је исламског порекла.

„Ово што су урадили у Паризу урадили су људи који су тамо рођени, а не они који су дошли, мада постоје и неке спекулације да су код неких од њих нађени и сиријски пасоши“, каже он.

Говорећи о заједничкој борби против терориста, Лазански каже да није баш превелики оптимиста с обзиром да је природа сукоба између САД и Русије много дубља од спора око Сирије.

Најновије захлађивање односа између САД и Русије није само због тероризма, односно Сирије већ, како подсећа, потиче од развоја америчке противракетне одбране у Европи, преко сукоба са Украјином.

Он каже да ту заједничку борбу против тероризма омета и чињеница да не постоји јединствен критеријум шта су терористи.

„Терористи у очима запада у неким случајевима нису терористи већ ослободиоци. Не постоји јединствен китеријум шта су то терористи, а шта нису. Американци су једно време ОВК називали терористима, па после више нису“, рекао је он.

Проблем тероризма, указује он, није само у његовом санирању када се десе овакве ствари, јер је генеза много дубља.

„Треба да ударите на корен тероризма, где се генерише тероризам, како је могуће да се младе генерације које су рођене у Француској и Великој Британији упућују међу те џихад ратнике. То су ужасна питања на које запад у овом тренутку нема одговора“, истиче он.

RTS