Прочитај ми чланак

Зашто не верујем Кризном штабу

0

Не, није само реч о јучерашњем спектакуларном открићу БИРН-а да је држава крила број умрлих и заражених од коронавируса, те да је број преминулих малтене три пута већи од званичног, а да се у последњих недељу дана не заражава по стотинак нових грађана, већ 3-4 пута више од тога.

Тај текст БИРН-а само је врхунац гомиле нелогичности и збуњујућих ствари које су стизале из Кризног штаба као званичне информације.

Сећа ли се ико још оних 4.125 “излечених” преко ноћи? Да ли је неко приметио да на званичном сајту последњи податак о географској расподели заражених у Србији није промењен од 10. јуна? Да ли се ико запитао зашто наша држава крије колико је лекара и медицинских радника преминуло од коронавируса, зашто не постоји статистика о полу и старости заражених?

Све то се сасвим лепо наслонио на готово потпуну информациону блокаду од тренутка када су укинуте редовне конференције за медије медицинског Кризног штаба на челу са Аном Брнабић због, како је речено тада, “малог интересовања медија”, почетком маја.


Ако је тада процењено да медије не интересују ове конференције, како истом логиком није процењено да јавност, па тиме и медије, и те како занимају нове информације о кретању заразе, нарочито након што је од почетка јуна кренуо да расте број (званично) заражених – са 18 (сећа ли се ко тога, а био је 1. јун?) на данашњих близу 100 дневно?

Јер, у јавности се данима и недељама, пре награде вредне приче БИРН-а, говорило о томе како је број заражених заправо много већи: одједном су почеле да се стварају гужве за тестирање, стизала су упозорења да у болнице долазе запуштени случајеви, јер нису тестирани на време, да су ковид амбуланте пуне, да се лекари опет пребацују у ковид болнице…

И то нису говориле комшије са пивом испред драгстора, већ су до новинара допирале информације од лекара, од којих су малобројни смели да говоре без заштите анонимности.

То је посебна прича ове епидемије – колико стотина пута су новинари из “погрешних” медија безуспешно звали различите чланове Кризног штаба и колико пута је јавност ускраћена за важна објашњења због тога што се они не јављају? Тако, јавност није сазнала да се средином јуна променио протокол и да је знатно пооштрен критеријум за оне који би требало да се тестирају на рачун државе – а ко зна о чему још јавност није била обавештена.

Ево још једног глупог питања: Зашто је данас хитно заседао Кризни штаб и донео нове мере?

Шта је то било толико хитно? Јер, већ недељу дана број новозаражених је малтене идентичан и сваког дана премине по једна особа.

Ако је тих 90-ак заражених и једна преминула особа дневно разлог за хитност, зашто се Кризни штаб није састао 18. јуна, када је забележен први скок на 93 оболела?


Ако се састајао у међувремену, које су биле одлуке и зашто јавност није била обавештена о њима?

Ако се није састао тада, зашто се састао 23. јуна? Да ли су избори 21. јуна била та непремостива препрека за Кризни штаб да изађе из тиховања? Зашто се др Предраг Кон огласио јутро после избора да каже да је ситуација “поново претећа”, није ли и данима раније била таква?

Ево, само да подсетимо: У свом посту на Фејсбуку, Кон је написао да је до погоршања ситуације “дошло после 5. јуна када су ограничења јавног окупљања била на хиљаду, а касније потпуно укинута”.

Још једно подсећање, вест од 3. јуна, поново др Кон:

“Дошли смо до краја, време је да се опуштамо и слажем се са др Несторовићем да је време да се скину мере. Само треба да оставимо дистанцу од једног метра. Приближавање на мање од једног метра носи могућност заражавања од било чега што друга особа има, не само вирус корона”.

Нису ли сва она предизборна окупљања, за које је Вучић рекао да их неће бити, а било их је охохо по локалним одборима СНС-а, били потенцијални расадници заразе, баш као што је то био и онај СНС скуп испред Скупштине кад су давали подршку “штрајку глађу” посланика СНС?

Није ли фудбалски дерби са 15.000 људи од којих ваљда нико није носио маску, а камо ли “држао дистанцу” био високог ризика? На ову манифестацију (а било их је још неколико) шокирала се светска јавност, а агенција Франс прес је пренела да је ова утакмица “окупила највише људи на једном месту у Европи од, како се чини, укидања рестрикција због пандемије корона вируса”.

По др Кисић Тепавчевић, никако није било великог ризика: “Било каква манифестација на којој је више људи представља ризик, али је недавни фудбалски дерби био на отвореном где је могућност заразе мања, па се у односу на број присутних и оболелих, не сматра да је то био скуп великог ризика”, рекла је Кисић.

Опет се враћамо на др Кона и изјаву од 12. маја:

“Никако није време за масовне јавне скупове… Још смо далеко од тога да вируса нема у циркулацији. Уз претерано опуштање и повећану фреквенцију контаката прилично је вероватно да ћемо имати пораст оболевања после 18. маја. Нико не треба да се изненади”, написао је Кон на Фејсбуку. Шта ли би рекао на ову изјаву др Кисић у вези са дербијем?

И на крају цитирамо јучерашње изјаве проф. Зорана Радовановића за “Данас” и Нова.рс.

“Струка је одступила пред диктатом политике, па се из истих разлога зажмурило и на спортске приредбе. Навијачи су гласачи, а њихове вође су у интересном амалгаму с влашћу”, рекао је Радовановић за “Данас”, док је за Нова.рс закључио:

“Ружно је оно што се до сада десило. Али, ако нису до сада реаговали, они немају морално право ни сада да се јаве. Ако су се правили луди, нек наставе то да раде, они су себе дезавуисали, пензионисали, послали у ирелевантно”, рекао је Радовановић.

А последња вест, након одржаног хитног Кризног штаба гласи:

“Влада Републике Србије наставиће и у наредним данима да са великом пажњом прати развој епидемиолошке ситуације и о свему ће редовно и благовремено обавештавати грађане.”