Прочитај ми чланак

Владику Стефана због афере селе из Србије?

0

Владика Стефан Шарић, по свему судећи, неће убудуће обављати дужност викарног епископа патријарха Српске православне цркве, а како сазнаје наш портал, разлог томе је, између осталог, оптужба студента Академије СПЦ Марка Жаркова да је умешан у његову отмицу.

Епископ ремезијански и викар покојног патријарха Иринеја, Стефан Шарић, могао би да буде тема предстојећег Сабора Српске православне цркве, а како наводе извори Нова.рс из Патријаршије, он би ускоро могао да добије премештај у неку другу епархију – највероватније ван Србије.

“Тема његовог премештаја ће готово извесно бити на дневном реду током Сабора. Стефан Шарић није избор патријаха Порфирија за викарног епископа, већ његовог претходника, стога је и логично да му Порфирије пронађе нови ангажман, а да за свог викара постави неког другог. Други разлог због чега би могао да се догоди премешетај је и оптужба коју један студент изнео на његов рачун, а тиче се отимце. Стефан је правоснажно ослобођен кривице, али лоша репутација коју је стекао због те приче, као и околности под којима се дошло до ослобађања од кривичног гоњења, разлог су због чега би он могао да буде пресељен из Србије”, наводи наш саговорник.

Извор портала Нова.рс наводи да се као потенцијалне дестницаја за премештај владике Стефана наводи епархија Западноевропска (са седиштем у Паризу), јер је тамошњи владика Лука пред повлачењем из здравствених разлога.

Шта је викарни владика

Викарни владика је заправо помоћник епископа, митрополита или патријарха. На то звање обично се именују епископи који су тек уведени у то звање и најчешће добијају почасну титулу по некој историјској епископији. Кад викарни епископ добије на управу самосталну епархију, он тада постаје епархијски архијереј и није више викар, односно помоћник. Викарни епископи нису пуноправни чланови Светог архијерејског сабора већ учествују у саборском раду без права одлучивања (осим код избора патријарха српског).

“Шарић је очекивао да буде именован на место епископа ваљевског, након смрти владике Милутина, али је то мање реална могућност у овом тренутку због свих околности које га прате. Потајно се помиње могућност да епископ Силуан из Аустралије преузме Епархију ваљевску, а да Стефан оде на то место. Међутим, препрека је у томе што Шарић не зна енглески језик”.

Наш саговорник подсећа на блискост владике Стефана са актуелним режимом, посебно са министром спољних послова, Николом Селаковићем, наводећи да одлука Порфирија да удаљи Шарића из Патријаршије се може тумачити и као начин да се Црква дистанцира од утицаја политике.

“Владика Стефан, заједно са секретаром покојног патријарха, Дејаном Накићем, представљао је државну ‘везу’ унутар Цркве. Обојица су веома блиски са Николом Селаковићем, министром спољних послова, са којима имају и одређене пословне комбинације”, објашњава наш извор.

Извор нашег портала подсећа да је Синод одбијао у два наврата да прихвати Шарића као викарног епископа покојног патријарха Иринеја, а да ја трећи пут епископима само саопштено да је он постављен на то место.

“То је био први пут да се тако нешто догодило. Владикама је само саопштено, те 2018. године, да је Стефан нови викарни епископ”.

Подсетимо, на Светом архијерејском сабору, одржаном у мају 2018, за викара патријарха Иринеја, изабран је тадашњи архимандрит и старешина Храма Светог Саве, Стефан Шарић.

У јуну исте године, на Светој архијерејској литургији, коју је служио покојни патријарх Иринеј, уз саслужење више архијереја, Шарић је свечано хиротонисан, а том чину су, између осталих, присуствовали, Никола Селаковић, Ивица Дачић, Милорад Додик, као и представници БИА и Војске Србије.

Прича о отмици – Шарић ослобођен, остала бројна питања

Подсетимо, случај отмице студента Академије СПЦ Марка Жаркова неочекивано брзо је добио судски епилог пошто је он јавно саопштио да је за његову отмицу одговоран владика Стефан Шарић. Супротно тврдњама Жаркова, Шарић је у каснијој тужилачкој истрази у потпуности изузет из процеса, а овај студент је коначној пресуди окарактерисан као дилер и конзумент дроге.

Према сазнањима Нова.рс, тужилац Вишег суда у Београду склопио је споразум о признавању кривице са Б.З. и М.Т, припадницима МУП-а Србије, у којем се наводи како су они извршили кривично дело принуда. Њима се на терет ставља да су заједно са батинашем Н.М. (који се и даље налази у бекству) силом принудили Жаркова да им преда свој мобилни телефон и рачунар како би избрисали наводну преписку коју је поседовао студент. Жарков је тврдио да су управо поруке које је поседовао разлог отмице, те да су се у њима налазиле поруке које је Шарић слао његовој бившој девојци.

У тужилачкој истрази поводом отмице Жаркова, најпре се наводило да је он отет након сазнања да је његова девојка у љубавној афери са владиком Стефаном Шарићем. Жарков је тврдио да је разговарао са владиком и да му је он поручио како ће га “појести мрак” због тога што је сазнао за његов секс скандал. Због ових тврдњи, владика Стефан се нашао пред тужиоцем, али је одбијао да говори о природи свог односа са девојком Марка Жаркова, позивајући се са на “свету тајну исповести”.

“Ја не бих могао да одговорим на питање о њиховим односима и да ли су се познавали из разлога што се на тај начин улази у свету тајну исповести. Такође, сматрам да није исправно да се говори о тим стварима. Ја као свештеник идем код неког само приликом обреда, из других разлога не улазим у кући тих људи и не дружим се”, казао је он на саслушању.

Изузев разговара са тужиоцем, владика Стефан Шарић је одбијао за Нова.рс да говори о овом случају и наводима Жаркова да је умешан у његову отмицу. Током јединог сусрета са новинарима нашег портала, Шарић је тврдио да га нико није позвао за коментар, те да немамо доказе за тврдње које објављујемо у својим текстовима, одбијајући да каже како се изјашњава поводом оптужби студента Академије СПЦ.