Прочитај ми чланак

Тајкуни отимају милионе јер им држава то дозвољава

0

milan-beko-dragan-duric-nebojsa-atanackovic-tajkuni-porez-drzava-1367613618-305425

(Курир)

Многи најбогатији бизнисмени постали су велики зато што су игнорисали закон, каже Небојша Атанацковић

Главни кривци што наизглед успешни бизнисмени попут Милана Бека, Драгана Ђурића, Влада Дивца или Ратка Буторовића дугују и по неколико милиона евра за порез јесу државни порески органи, сматрају саговорници Курира.

– Многи од тих бизнисмена су постали велики и стекли то што имају зато што су се непримерено односили према држави и зато што су се о њу огрешили. Једна је ствар ако неко нема, онда му се и може опростити, али ако има а не плати, онда је то друга ситуација. Да су се порески органи боље односили према њима, они се не би ни нашли на списку – каже Небојша Атанацковић, председник Уније послодаваца Србије.

Атанацковић каже да избегавање пореза показује вишак интелигенције и мањак морала.
– Годинама учимо да не треба плаћати, поучени искуством да ће дугове за воду, струју држава да нам опрости, умањи или омогући плаћање на рате – истиче он и додаје да успешна наплата пореза у развијеним земљама није толико последица ригорозног кажњавања колико изграђеног става да је то морални дуг.

С друге стране, професор Дејан Миљковић каже да је један од разлога што привредници не плаћају обавезе према држави лоше пословање због смањења агрегатне тражње.

– Због тога они не испуњавају обавезе ни према запосленима ни према држави. Други разлог је то што привредници исплаћују плате, али да би задржали позитивно пословање, не испуњавању своје обавезе према држави – објашњава Миљковић и додаје да је за велике привреднике стимулативно што они – поучени искуством из прошлости, кад је држава отписивала дугове – очекују да ће се то и убудуће дешавати.

milan-beko-dragan-duric-nebojsa-atanackovic-tajkuni-porez-drzava-1367613618-305423
Казне за фирме могу бити и милион динара

♦ Према Закону о пореском поступку и пореској администрацији, грађани који не плате порез мораће да плате казну од 5.000 до 50.000 динара, док за правна лица она износи од 100.000 до милион динара. Уместо Прекршајног суда, у чијој су надлежности били порески дужници до 1. јануара ове године, ради ефикасније наплате дугова пореско-прекршајни поступак враћен је у надлежност Пореске управе. Пореска управа је од 1. априла почела принудну наплату дуга, што подразумева и блокаду рачуна и одузимања ПИБ.
За шта привредници дугују новац

♦ доприноси за пензионо и здравствено осигурање
♦ порези на додату вредност (ПДВ)
♦ порези на добит
♦ акцизе