Прочитај ми чланак

СТУДЕНТИМА УЗИМАЈУ ПАРЕ за веће плате професора

0

Математички факултет ће 20 одсто новца од школарина, које су у уторак повећане за 10.000 динара, искористити за повећање зарада професора.

Декан Зоран Ракић каже да „квалитет кошта“

То за „Блиц“ каже Зоран Ракић, декан овог београдског факултета, и додаје да ће остатак новца бити искоришћен за плаћање комуналија, суфинансирање докторских студија и улагања у зграду.

povecanje skolraineМатематички факултет је за идућу годину најавио повећање цене школарина са 120.000 на 130.000 динара, иако је прошле године школарина на овом факултету већ поскупела са 111.000 на 120.000.

 – Садашња школарина је половина онога колико заправо вреди један наш студент. И мислим да тема треба да буду наши најбољи студенти који су на буџету, а не то колико плаћају самофинансирање они што нису довољно учили – каже Ракић.

Упитан да ли је повећање школарина примерено у време када се лекарима, професорима у школама и другима у јавном сектору смањују плате, он одговара да су издвајања од државе мала и недовољна да покрију све трошкове рада факултета.

Признаје и да се факултети воде логиком тржишта.

– Они код којих расте број заинтересованих кандидата за упис повећавају цене школарина. За 395 места на нашем факултету прошле године се пријавило 1.019 кандидата. То интересовање није без разлога. Наши академци веома брзо налазе посао, диплома је цењена свуда у свету, а сваки квалитет кошта – одговара Ракић.

Он јуче није знао тачно да каже колико новца од школарина иде на коју ставку, односно колико се тачно улаже у наставу и зграду, али је навео да факултет више нема дуговања за грејање и струју.

Министарство просвете неће дати позитивно мишљење ни за једно повећање школарина.

– Сматрамо да тешку економску ситуацију у којој се налазимо подједнако треба да поднесу сви у друштву – каже за „Блиц“ помоћник министра Милован Шуваков.

(Блиц, Фото: В. Живојиновић)