Прочитај ми чланак

Србија данас слави Бадњи дан

0

Србија данас обележава Бадњи дан, припремајући се за прославу Божића – рођење Исуса Христа, најрадоснијег празника у хришћанском свету. Срби на Косову и Метохији рано јутрос започели су обележавање Бадњег дана, одласком у оближње шуме по бадњак.

Службама бденија у православним храмовима и паљењем бадњака у портама, али и на градским трговима, најављује се рођење Спаситеља, чији се долазак на свет слави као почетак новог времена.

У Београду, испред Цркве Покрова Пресвете Богородице у 11 сати почела је традиционална „звездарска литија“, од Кајмакчаланске, Поп Стојановом улицом, Булеваром краља Александра до трга испред општине Звездара.

Како је најављено из општине Звездара, на тргу ће бити одржан свечани обред уношења бадњака, уз присуство свештенства и црквеног хора, а затим и ломљење чеснице са дукатом.

Из Градске општине Земун најављено је да ће на платоу испред зграде општине у организовати налагање бадњака, а старешинство Храма светог оца Николаја, званичници општине и грађани унеће бадњак у градску кућу.

Испред Храма Светог Саве на Врачару биће организовано паљење бадњака, док ће у малој цркви бити организовано вечерње.

Бадњи дан је последњи дан Божићног поста, али и време када се у православне домове уноси бадњак, по коме је празник и добио име, а коме је православна црква дала посебан смисао, јер је име бадњак повезано са речју бдети, будући да се на тај дан бдело чекајући рођење Спаситеља.

Према обичају, бадњак се пали уочи празника и гори до Божића, када се објављује радост Христовог рођења.

Бадњак је, по правилу, младо церово или храстово дрво и представља симбол дрвета које су, како каже предање, пастири донели ЈосиФу и Марији да заложе ватру и загреју пећину у којој је рођен Исус.

У православним кућама Бадње вече је породични празник када се укућани окупљају око обавезно посне трпезе на којој су риба, суве шљиве, ораси…

Божић почиње у поноћ првим Божићним литургијама, а патријарх српски Иринеј служиће Божићну свету литургију у Спомен-храму Светог Саве на Врачару.

Поред СПЦ, Божић 7. јануара прослављају Руска православна црква, Јерусалимска патријаршија, Света Гора, старокалендарци у Грчкој и египатски Копти, који поштују стари, Јулијански календар.

СПЦ Божић слави три дана, а на сам дан Божића служи се литургија Светог Јована Златоустог.

Бадњи дан на Косову и Метохији

Срби на Косову и Метохији рано јутрос започели су обележавање Бадњег дана, одласком у оближње шуме по бадњак.

На Бадњи дан у свим црквама и 20 манастира Епархије рашко-призренске и косовско-метохијске биће служена празнична литургија и ложен бадњак, речено је Танјугу у епархији.

Литургија ће бити служена не само у српским енклавама и на северу Косова већ и у градовима у којима је остао да живи мали број Срба као што су Приштина, Пећ и Призрен.

Епископ рашко-призренски Tеодосије служиће вечерњу службу у храму Св. Димитрија у Косовској Митровици а присуствоваће јој и директор Владине Канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин.

За разлику од централне Србије и храмова Српске православне цркве у дијаспори, на Косову и Метохији се не служи поноћна литургија.

Из Епархије рашко-призренске су позвали верни народ да се у што већем броју окупи у својим храмовима и у миру и духовној радости прослави Божић, радосни празник рођења Исуса Христа.

Срби са севера Косова од раних јутарњих сати секли су бадњаке у оближњим шумама а централна градска улица у Косовској Митровици је њима украшена.

Срби из централног Косова, због безбедносних прилика, нешто касније ће организовано ићи по бадњаке.

Централна прослава Божића сутра на Косову и Метохији биће одржана у Грачаници, када ће Срби организовано посетити и храм Светог Саве у јужном делу Косовске Митровице који је страдао у мартовским нередима 2004. године.

 

(Танјуг)