Прочитај ми чланак

СЕЋАЊЕ НА СРБИНА који је повезао свет

0

dru-Pupin_620x0

Пупинова открића су темељ модерних телекомуникација. Централна прослава поводом 160 година од рођења Михајла Пупина биће одржана у уторак у Ректорату БУ.

Михајло Пупин, Србин чија су открића у области телекомуникација повезала свет, рођен је пре 160 година, а централна прослава поводом овог јубилеја одржаће се у уторак 30. септембра у 18 часова у Ректорату Београдског универзитета у Капетан- -Мишином здању.

Свечану академију отвориће генерални покровитељ манифестације „Година Пупина“ председник Србије Томислав Николић. Прослави ће благослов дати патријарх српски Иринеј, а присуствоваће и говорити еминентни научници, привредници и јавне личности из Србије и иностранства, најављено је на јучерашњој конференцији за штампу Организационог одбора за обележавање 160. годишњице рођења Михајла Пупина.

У оквиру централне прославе у холу Рекората биће отворена и изложба са више од 200 експоната, фотографија и докумената о Пупиновом животу, а приказаће се и документарни филм „Србин који је повезао свет“.

– Биће то мултимедијална презентација о стваралаштву најзаначајнијег Србина нашег расејања који је у своје време организоавао наше људе у Америци стварајући масовне организације које су помагале Србију али и целу будућу заједничку државу – нагласио је Александар Влајковић, заменик директора владине Канцеларије за сарадњу с дијаспором и извршни председник Одбора за обележавање годишњице.

Геније из Идвора је отац модерних телекомуникација, укључујући и мобилну телефонију, нагласио је председник Одбора проф. др Бранко Ковачевић, декан Електротехничког факултета у Београду

– Нажалост, код нас је мало познато да је Пупин, оснивач НАСА, добио од америчког председника посебно признање за прве радио-телефоне, претечу данашњих мобилних уређаја, којима су комуницирали амерички пилоти у Првом светском рату. Пупинови калемови су претеча репетитора у данашњој мобилној телефонији, а он је направио и први рендген апарат који је могао практично да се користи у медицини. Четири његова студента добила су Нобелову награду, а из лабораторије на „Колумбији“ коју је он основао изашло је 29 нобеловаца – истакао је професор Ковачевић.

После централне прославе у Београду изложба о Пупину се 8. октобра сели у Њујорк, на прославу коју организује Универзитет Колумбија, где је велики научник био професор четири деценије и где је основао прву лабораторију за физику у САД, утемељивши тако експерименталну науку у Америци. Током прославе ће први пут после дуго година бити положен државни венац Србије на Пупинов гроб и биће одржано опело.

Током посете Америци биће одржани и састанци с истакнутим представницима наше дијаспоре, који ће бити позвани да инвестирају у матицу, најавио је потпредседник одбора проф. Миленко Џелетовић, извршни директор за финансије Телекома Србија.

СЛОВЕНЦИ ПОШТУЈУ ПУПИНА

Свечана манифестација у част славног научника биће одржана и у његовом родном Идвору 9. октобра, на рођендан Михајла Пупина. Традиционално, покровитељ ове свечаности је „Фондације Селак“, која је обновила и његову родну кућу.

На Бледу, у Словенији, биће подигнут споменик Пупину, копија идворске скулптуре у знак захвалности великом Србину. Наиме, само захваљујући Пупиновом утицају на америчку делегацију током мировних преговора у Паризу 1919. већи део данашње државе Словеније ушао је у састав Краљевине СХС.

(Вечерње новости)