Прочитај ми чланак

РУСКИ НАУЧНИЦИ створили вештачки мозак који може да учи из искуства

0

vestacki mozak

Руски научници направили су корак ближе стварању вештачког интелекта тако што су направили физички модел мозга који може сам себе да подучава.

Међународни тим научника у лабораторији државног универзитета Томск на западу Сибира направили су уређај који може бити вештачки носилац природног мозга, способан да учи и реагује на околину.

Руски научници удружили су се са својим колегама из Немачке, Бугарске, Украјине, Белорусије и Казахстана како би решили проблем који мучи истраживаче деценијама: процес тренутно захтева копирање 100 милиона можданих неурона и једне билијарде њихових веза. Главни систем роботског комплекса се тренутно развија као интелектуални контролни центар.

„Прво смо изградили математичке и компјутерске моделе људског мозга.“, изјавио је шеф лабораторије Владимир Сириамкин. „Након тога је конструисан електронски уређај са перцептронима. Он може да обрађује различите информације (видео, звук и др.).“

Физички прототип може да акумулира животно искуство које добија из различитих спољашњих стимуланса, на пример, удаљавање од извора светла. У случају успеха, вештачки ум може да то запамти и користи у сличним ситуацијама.

„На крају, вештачки мозак може постати аналоган биолошком моделу“, наставља Владимир. “Имамо доста посла али велики корак је одрађен – успели смо да сломимо мистерију о неуралном систему мозга.“

„Стварање нове мреже неурона и уништавање већ постојећих постоји и у нашем физичком моделу, као и у људском мозгу. То је процес заборављања.“, закључио је Сyрyамкин.

У будућности, пројекат ће надгледати биолози и психолози, али главна примена биће у пољу медицине. Вештачки мозак се може користити како би се правили модели патолошких стања различитих деменција, попут Алцхајмерове болести и Паркинсонове болести, те одабрали прави лекови.

Друга област примене су роботски системи и неурокомпјутери.

Упутница

http://www.rt.com/news/312684-russia-scientists-artificial-brain

(Србин.инфо превод Маја Орлић)