Прочитај ми чланак

РАКОВИЋ: Архијереји не смеју да дозволе да се Црна Гора издвоји из српских земаља

0

Предлог новог Устава СПЦ доноси једну позитивну промену: изванредно је решење да се у назив Цркве дода и њено историјско име Пећка патријаршија. Тако се васпоставља континуитет српске државности – не само на КиМ, рекао је др Раковић.

Гостујући у јутарњем програму Телевизије Хепи, историчар др Александар Раковић одбацио је спекулације да се иза Предлога новог Устава СПЦ – Пећке патријаршије, крије идеја о смењивању патријарха Иринеја. Сасвим је сигурно да Сабор неће да направи преседан и смени патријарха, каже Раковић. То што неки замерају патријарху Иринеју блискост са властима јесте грешка оних који Цркву доживљавају као неку установу која треба по сваку цену да води опозициону политику. Напротив, Црква треба да сарађује с властима у националном интересу.

Сам Предлог новог Устава доноси једну позитивну промену: изванредно је решење да се у назив цркве дода и њено историјско име Пећка патријаршија. Тако се васпоставља континуитет српске државности, не само на Косову и Метохији, али и континуитет српске црквености која кроз цетињске (једине српске владике у слободи и егзархе пећког трона) и карловачке митрополите никада није напустила везу за Пећку лавру.

Постоје, у Предлогу Устава, бројна друга питања, која захтевају да пре Сабора започне озбиљна расправу свег лаоса Божјег. Нису само владике Црква и најпогрешнија је, каже Раковић, медијска флоскула „СПЦ и верници“, као да управо верници не чине СПЦ. Због тога су и више или мање стручни људи позвани да расправљају о црквеном уставу и Александар Раковић очекује, да ће уследити озбиљно разматрање предложеног текста и пре Сабора и на самом Светом Архијерејском Сабору.

Најпре упада у очи велики број архиепископских титула које се уводе у Српској цркви, при чему се не води рачуна о значењу такве титуле, коју сада имају само патријарх и архиепископ охридски, и формално митрополит црногорско–приморски.

Нарочито би требало да се разматра решење које Раковић означава као понижавајуће, а то је да се патријарх титулише као „патријарх српских и поморских земаља.“ Тиме је, неопрезно, први пут један од цетињских владика, у овом случају митрополит Амфилохије, издвојио Црну Гору из српских земаља. Тако се задовољавају режимски атеисти у Црној Гори, а не истински верници.

Наши архијереји не смеју да дозволе да Црна Гора, односно српски крвави крш, како је говорио Владика Раде, први пут у историји буде издвојен из српских земаља, закључио је др Александар Раковић.