Прочитај ми чланак

ПУСТИТЕ НАМ ГРЕЈАЊЕ Грађани папрено плаћају целе године, а данима се смрзавају!

0

Грађани Србије и ове јесени огорчени су због тога што се смрзавају у својим домовима, иако рачуне за грејање папрено плаћају током целе године.

Њиховом апелу да се промене прописи како би грејна сезона почињала раније, то јест онда када нам је потребно, а не изричито 15. октобра, прикључују се и здравствени радници упозорењем да хладни станови могу бити узрок озбиљних здравствених проблема, укључујући изазивање срчаног или можданог удара. Став да застарели прописи о грејању нису свето писмо имају чак и у удружењу „Топлане Србије“.

Foto: Thinkstock

– Те одлуке су доношене половином прошлог века, када су почели интензивније да се развијају системи даљинског грејања у Србији. То су рецидиви прошлости који су превазиђени јер нам се и клима променила, па сада има пикова с ниским температурама и током септембра. Због тога скупштине општина и градова који су оснивачи градских топлана као комуналних предузећа морају да промене одлуке о условима и начину снабдевања топлотном енергијом да не бисмо више долазили у овакву ситуацију да сви трпимо – изјавио је Дејан Стојановић, директор удружења „Топлане Србије“.

Он сматра да су грађани потпуно у праву што желе грејање кад им је хладно, али наглашава да без промене прописа топлане не могу да почну ни са грејним пробама пре 1. октобра, јер би тиме кршиле прописе.

– Наше удружење направиће предлог за промену тих прописа, али све зависи од воље локалних самоуправа да промене своје одлуке – истиче Стојановић, који сматра да би локалне самоуправе требало да размишљају у правцу да се с грејним пробама почне од 20. септембра, за шта реално нема препрека.

Да не смемо бити робови прописа, сматра и Горан Паповић из Националне организације потрошача Србије.

– Одлуке локалних самоуправа о томе када почиње и завршава се грејна сезона нису у складу с реалним потребама потрошача. Оне су чак и у супротности са Законом о заштити потрошача јер имамо ситуацију да нам наплаћују грејање, а не дају нам услугу, чак ни у грејној сезони када су температуре изнад 15 степени – истакао је Паповић и додао да су потрошачи више пута званично иницирали локалним самоуправама да се промене прописи, али безуспешно.

Да ли ће уважити апел јавности, јуче нисмо добили коментар од градоначелника Београда Зорана Радојичића нити његовог помоћника Горана Весића, као ни од ресорног министра енергетике Александра Антића.

ДР БИСЕРКА ОБРАДОВИЋ
ХЛАДНОЋА ИЗАЗИВА ИНФАРКТ

Примаријус опште праксе др Бисерка Обрадовић објашњава да хладни станови могу бити узрок озбиљних здравствених проблема:
– Кад нам је хладно, организам природно жели да задржи топлоту и тада се сужавају крвни судови, што доводи до повећања крвног притиска, а тиме и већег ризика од срчаног и можданог удара. Такође, због хладноће слабије проветравамо домове, па задржане бактерије у стану изазивају респираторна обољења. Радна активност нам такође опада на нижој температури, а све ово су озбиљни разлози зашто је битно да нам буде топло у стану.

СТАЊЕ У ТОПЛАНАМА

ПРОБЛЕМ ЈЕДИНО У НЕГОТИНУ

Директор удружења „Топлане Србије“ Дејан Стојановић истиче да су све топлане у Србији обезбедиле довољно енергената и спремне су за почетак грејне сезоне, осим оне у Неготину:
– Тамо је у току отклањање квара, због чега грејну сезону вероватно неће почети 15. октобра, чиме ће без грејања бити око 20 одсто потрошача, то јест око 350 домаћинстава.

ПРАВИЛА ИЗ ПРОШЛОГ ВЕКА

– Од 1. до 10. октобра врше се функционалне, хладне и топле пробе система даљинског грејања
– Грејна сезона у највећем броју општина у Србији траје од 15. октобра до 15. априла
– Изузетно, у периоду од 1. до 14. октобра и од 16. априла до 3. маја, станови се греју ако је средња дневна температура 12 степена Целзијуса или нижа
– Грејни дан траје од шест до 22 часа, а недељом од седам до 22 часа
– Грејање се не прекида у ноћи између 31. децембра и 1. јануара, између 6. и 7. јануара и између 13. и 14. јануара
– Грејање се у сезони прекида када је спољашња температура виша од 15 степени дуже од два сата, а поново почиње када је температура 12 степени или нижа, при чему прекид испоруке грејања не може бити краћи од четири сата.