Прочитај ми чланак

ПРОДУЖАВАЈУ ЖИВОТ: Од данас одабир пацијената оболелих од рака за кубанске вакцине

0

kubanske vakcine 5

У три здравствене установе у Србији – Клиници за пулмологију Клиничког центра Србије, КБЦ Бежанијска коса и Институту за плуће болести у Сремској Каменици данас почиње тестирање кубанске вакцине „Цимавакс ЕФГ“ и одабир пацијената са карциномом плућа који ће их примити.

Вакцине бесплатне

Лончар је истакао да ће вакцине бити апсолутно бесплатне и на добровољној бази, и да нема разлога да се било коме нуди новац за њих.

 

– Од понедељка сви заинтересовани пацијенти могу да се јаве тим болницама и тако започну процедуру. Изаћи ћемо у сусрет свима који желе и испуњавају услове да добију вакцине, рекао је министар здравља Зоран Лончар и нагласио да је добра вест што се на Куби показало да та вакцина у терминалној фази продужава живот од две до пет година.

Кубанске вакцине стигле су у петак у Србију.

Лек ће бити примењиван на пацијентима који имају четврти стадијум болести, за који се прогнозира још шест месеци живота.

У Србији годишње од карцинома плућа оболи 6.000 људи, а код 1.100 њих се утврди четврта фаза те болести.

Меморандум између Института ЦИМAБ и Института „Торлак“ о набавци 1,68 јединица лека, који се користи у терапији код оболелих од карцинома плућа, потписан је у октобру 2015.

На тај начин је реализован договор који је постигнут у мају приликом посете делегације Србије Куби, коју је предводио председник Србије Томислав Николић, а у којој је био и министар здравља Златибор Лончар.

 

Како ради вакцина

Кубанска вакцина карцином плућа претвара у хроничну болест, а када је реч о евентуалним контраиндикацијама, то су последице као и код свих других вакцина – повишена температура, грозница, црвенило.

 

Обезбеђене количине лека су довољне за спровођење комплетне терапије за 30 оболелих, која ће се у нашој земљи користити као клиничка студија, јер лек још није регистрован у Србији, нити у ЕУ али се очекује да буде регистрован наредне године.

Лончар је на представљању вакцине рекао да се у наредних 10 до 15 дана, кад прође период тестирања и одабира пацијената, очекује долазак лекара са Кубе, који ће пратити пацијенте и примену вакцина „Цимаваx ЕФГ“.

– Сваки пацијент који започне терапију сада, примаће вакцину две године. Она је намењена пацијентима у терминалној фази – што значи да им је остало око шест месеци живота, а ова терапија продужава живот оболелих за две до пет година, нагласио је Лончар.

Извор: Танјуг