Прочитај ми чланак

ПРАВОСЛАВНА ПОУКА: Шта су Свете Тајне

0

svete tajne u crkvi3_1

Света Тајна је видљива свештена радња, кроз коју Божија благодат преноси чудотворне дарове на оне који је примају. Света Тајна је и чин који преображава јер је коначни циљ Господа Бога да цела творевина доживи свој потпуни преображај. Све оно што је човек прародитељским грехом раставио, живот у Светим Тајнама ће поново спојити.

Свете Тајне су мистичне и скривене тако да њихову суштину није до краја могуће исказати и исцрпети речима. Човек је психофизичко биће, његово тело је видљиво а душа невидљива. Као и човек, свака Света Тајна има две стране: видљиву и невидљиву. Видљиву страну сачињавају свештеникове радње, речи, молитве, симболи и материја која се употребљава док невидљиву страну чини благодат Божија.

У Православној Цркви је сав живот светотајински. Ипак, подразумева се да је број Светих Тајни седам. То су: крштење, миропомазање, причешће, покајање, свештенство, брак и јелеосвећење. Постоје и Свете Тајне које су непоновљиве као што су:  крштење, миропомазање и свештенство. Овим Тајнама се приступа само једном у животу.

Често се каже да у Цркви постоји седам Светих Тајни, јер број седам симболише савршенство. По другом  виђењу  можемо рећи да је Светих Тајни небројено много, јер у нашој Светој Цркви све јесте бескрајна божанствена Тајна.

Оно што је заједничко свим  Светим Тајнама јесте да се могу вршити и независно од литургијске године, по потреби одређених верника или догађаја у животу Цркве. Свештеник је дужан да се одазове сваком позиву верних, нарочито у случају потребе за хитним крштењем, јелеосвећењем, покајањем и причешћем. Верници морају знати да без устезања и што хитније позову свог свештеника у оваквим ситуацијама.

Иако је сваки верник део новозаветног царског свештенства, Свете Тајне не може свако вршити. Вршилац Светих Тајни мора бити део канонског живота Цркве. То значи да вршилац мора бити рукоположени свештеник у својој парохији или епископ у својој епархији. Као што презвитер може вршити неке Свете тајне које лаик не може, тако и Тајне свештенства и освећења мира може вршити једино епископ. Крштење је Света Тајна која се у хитним ситуацијама може вршити и од стране ђакона. Ипак, оно што је битно јесте и да сваки верник може вршити Свету Тајну крштења уколико то захтева хитност ситуације. Овде се највише на смртну опасност. У овим посебним случајевима и жена може приступити вршењу ове Свете Тајне.

Битно је нагласити да се текста, као и обреда Светих Тајни у целини, мора строго придржавати. Никаква одступања у овим светим обредима не смеју постојати.

Свештеник треба да поучава вернике који начин припреме за примање Светих Тајни јесте достојан ове светости. Приликом вршења Светих Тајни вршилац је дужан и да пита верника о основним истинама вере, а ако не зна онда да га упути.

(sveti-simeon.com)