Прочитај ми чланак

ОТАЦ НЕНАД ИЛИЋ: Власт не разуме Литургију,хиљаде да дигну глас због кршења Уставa

0

Мера Владе Републике Србије да уведе забрану кретања викендом у периоду од 13 часова у суботу до 5 сати у понедељак, погађа не само вернике Српске православне цркве, већ и само свештенство, јер у том случају не може да се врши Литургија, а наредног викенда православни верници славе Ускрс. Овим поводом огласио се и старешина Храма Светог Николе у Амстердаму, свештеник Ненад Илић.

– Можда не разумеју сви значај служења Свете литургије и Светог Причешћа. Али, зар је могуће да у једном народу који је на вери постао смислен и кад је био у вери остварио и велике подвиге – нема више ни критичне масе оних који верују да заједничка молитва у Божијим храмовима за живот света, са посебно додатим молитвама против ове епидемије има макар неког значаја? Да несхватљиви Бог још увек има неке везе са нашим животима, не само наше знање – написао је свештеник Илић.

© Фото: Фејсбук

Он је потом упитао, да ли то значи да се вера користи по потреби.

– Или је све то од Светог Прохора, Светог Јована Владимира, Светих Саве и Симеона, преко дугачког низа светих мученика за веру, предвођених Светим кнезом Лазаром и његовим косовским витезовима, у новијем времену преко Светог Николаја Српског и Светог Аве Јустина све до нас – само фолклорни привезак? Па може у витрину кад затреба? Па ако поново затреба да се онда извади из витрине?

Будући да ни сам није видео решење, њему је исто понуђено поруком, у којој се истиче да је забрана вршења Литургије најгрубље кршење људских права, која се не могу суспендовати ни у ванредном стању.

– Обраћам Вам се у вези са забраном кретања која почиње у суботу у 13х, а завршава се у понедељак у 5х, а која забрана се односи и на свештенике и појце. Сви знамо да то значи да нема Литургије, на жалост. По професији сам правник, адвокат и са аспекта права, ово представља најгрубље кршење људских права која се не могу суспендовати ни у ванредном стању. Средство за заштиту Уставом загарантованих људских права је Уставна жалба која се подноси Уставном суду. Нисам стручњак за уставно право и не знам која правна средства мозе да искористи Црква као институција али знам да у име својих верника не може да поднесе уставну жалбу јер је људско право лично право и само лице које сматра да му је оно повређено има право да је поднесе. Ја бих у своје лично име поднела Уставну жалбу због кршења права на слободу вероисповести али нисам сигурна да ли би за тај корак морала имати благослов свештеника – наводи се у поруци коју је добио свештеник Илић.

Даље се наводи да и у оваквим временима морамо остати прибрани и одани својој цркви, те да не би требало повлачити потезе који би јој штетили.

– У ситуацију у којој би на хиљаде верника следеће недеље поднело Уставну жалбу због кршења права на слободу вероисповести, а која је предуслов за обраћање суду у Стразбуру, сигурна сам да би био довољан притисак на власт да ову меру редукују и створе услове да дочекамо и прославимо Васкрс како доликује. Спремна сам образац Уставне жалбе доставити свима који се одлуче за овај корак али нисам сигурна да ли ћу наштети нашој Цркви – закључује се у поруци.