Прочитај ми чланак

Њујорк: Ноћење у Теслиној хотелској соби за 217 долара

0

teslina-soba

(Вечерње новости)

Животна стаза Николе Тесле у Њујорку завршила се у хотелу „Њујоркер“у Осмој авенији где је од 1933. до смрти 1943. живео и радио велики научник. Огроман хотел од 43 спрата стоји какав је био. Овог лета хотел је сав у скелама, ради се фасада.

Почетком године, објављено је да је 7. јануара, поводом обележавања 70 година од смрти великог научника на улазу хотела постављена табла са његовим ликом, међутим тамо је нема.

У пространом холу велика гужва. Портир на улазу наравно „зна“ да је српски научник овде живео и умро и показује руком на деск менаџера где млађи Афроамериканац води главну реч.

– Да. Можете посетити собу Николе Тесле ако се одлучите да спавате у хотелу – пословично је био љубазан Зизи Синаре. Спавање стаје 191 долар, плус порез што износи 217 за ноћ. Соба је тренутно заузета, али гост иде за три дана. Ако резервишете, 3327 биће ваша – декламовао је.

Код менаџера „Њујоркера“ не постоји „али“ и „када би“. Правила хотела се знају, само гости могу да посете најславнију собу у Њујорку.

Зизи Синаре је још објаснио да је „права срећа“ што смо ту у летњим месецима јер се соба тада издаје по регуларној цени. Највећа навала је првих дана Нове године јер много људи из целог света у хотелу хоће да буду на дан када је геније из Лике преминуо. Тада соба кошта и 400 долара.

УКРАС ЊУЈОРКА

Крајем прошле деценије, градске власти Велике јабуке угао Шесте авеније и Четрдесете улице у самом срцу Менхетна именовале су као Сквер Николе Тесле. Са „Теслиног сквера“, десетине хиљада Њујорчана сваког дана улази у Брајант парк, прави бисер овог града.

Када је репортер „Новости“ неколико дана касније поново дошао у „Њујоркер“ са коферима, уместо као угаљ црног Зизија,сачекала га је менаџерка Брижит Валкоски.

– На вашу жалост гост је продужио боравак. Али,направићемо нешто. „Њујоркер“ чини све за своју клијентелу -обећала је Брижит.

И, дан касније, пошто је „знак собарице“ стигао на рецепцију Брижит је климнула главом командујући да се крене. Лифтом до 33. спрата стигло се за десетак секунди. Соба 3327 је на источној страни. Испред улаза у ходнику је скромна слика, више постер, са патентима Николе Тесле а на вратима плоча на којој пише његово име и да је ту живео и радио десет година.

Заверенички вешто, Брижит је потом отворила врата магнетним кључем и указала се соба сва у нереду. На полици поред кревета била је отворена књига о Николи Тесли, на зиду слика његовог торња на Лонг ајленду. Све то трајало је мање од минут.

Премало да се дочара атмосфера у којој је живео и проводио време, али довољно за визуелну информацију.

Док се возимо лифтом, а Брижит нас упитно гледа са неизговореним – да ли је вредело 217 долара, размишљамо: шта би Тесла, који ниједан свој изум није наплатио и који је све што је изумео даривао човечанству, рекао на ову врсту хотелске трговине?