Прочитај ми чланак

БЕОГРАДСКИ ТИТАНИК: Највећа речна несрећа у Србији која је однела преко 100 живота!

0

Putnicki-brod-Nis-potonuce-broda-Titanik

Снажан олујни ветар је пре више од 60 година однео на речно дно путнички брод “Ниш” који је у то време превозио људе на релацији Земун-Београд, због обнове Бранковог моста. На дубину од 15 метара брод је повео и многобројне путнике који су били заробљени у потпалубљу.

Почетком септембра 1952. Савски мост је био затворен за саобраћај због обнове, па су људи који су из Земуна долазили у Београд имали две опције: или да из Земуна до Бранковог моста дођу аутобусом, а затим да мост пређу пешака, или да ову релацију пређу речним путем.

Међутим, 9. септембра те године мост је био затворен и за пешаке, па је много људи било принуђено на бродски превоз.

Putnicki-brod-Nis-potonuce-broda

Драма као с “Титаника”, како су говорили тадашњи југословенски медији, у смрт је однела преко сто људи. Давног 09. септембра 1952. брод је испловио из Савског пристаништа, а услед велике олује која је захватила Београд, брод “Ниш” је потонуо у близини Великог ратног острва.

Снажан талас нагнуо је брод на једну страну, па крмарош Јован Гвоздић није успео да окрене прамац према ветру, нити да брод приближи обали. Нови удар ветра преврнуо је брод који је за само неколико филмских тренутака завршио на речном муљу.

Бродови који су у то време превозили путнике имали су веома мале капацитете – до 60 људи. Међутим, због отежаног друмског саобраћаја превозили су знатно више путника, што се наводи као један од разлога за превртање и потонуће брода “Ниш”. Ипак, истрагом је закључено да је за ову несрећу крива веома снажна олуја.

Putnicki-brod-Nis-potonuce-broda-1

Тачан број настрадалих никад није утврђен, али постоји податак да је тог дана продато 106 дневних карата, па се претпоставља да је на броду вероватно било око 150 људи. Због кише и јаког ветра велики број путника је потражио заклон у потпалубљу, што се убрзо показало као кобна грешка. Преврнути брод је у смрт одвео више од 100 људи. Нажалост, тачан податак никада није саопштен.

Многи лађари и рибари који су сведочили немилом догађају, кренули су да помогну дављеницима. Нису имали много успеха јер је снажна олуја отежавала спасавање. С “дунавског Титаника” спасило се свега тридесетак путника и чланова посаде, док су сви други нашли смрт у таласима.

Вађење брода почело је у вече истог дана. После великих потешкоћа, брод „Соча“ је извадила потонули брод који се на дно спустио у положају као да плови, а до јутра су извађена тела настрадалих. Тадашњи медији преносе да је Влада ФНРЈ прогласила тродневну жалост.

(Телеграф)