Прочитај ми чланак

НА ГРАНИЦИ СА МАКЕДОНИЈОМ БЛИЗУ КОСМЕТА: Конак манастиру спаљен до темеља (Видео)

0

428112_kompleks-manastira-za-vreme-pozarakompleksa-manastira-foto-radoman-iric_f

Пожар који је јутрос избио у делу комплекса зграда око манастира Свети Прохор Пчињски угашен је, а ватрогасци ради сваке сигурности још дежурају на терену, изјавио је портпарол Полицијске управе у Врању Драган Стаменковић.

Портпарол Полицијске управе у Врању Драги Стаменковић је рекао да, према досадашњим сазнањима, у пожару нема људских жртава и додао да се све расположиве екипе налазе на терену и настоје да угасе пожар.

За сада се не зна узрок пожара.

Епископ врањски Пахомије изјавио је за црквени Радио Искон да је пожар на кровној конструкцији зграде Краљевог конака приметио и пријавио настојатељ манастира Свети Прохор Пчињски Николај, који је заједно с гостима манастира покушао да га угаси користећи противпожарне апарате али да није успео јер се ватра брзо ширила.

428113_steta-je-velika-foto-radoman-iric_ffВелика штета

Претпоставља се да се пожар појавио на кровној конструкцији у близини оџака, одакле се проширио на кров, а затим и на цео конак који је углавном изграђен од дрвета.

Заменик председника општине Бујановац Стојанча Арсић рекао је данас ФоНету да је у пожару који је избио пре подне изгорео Краљев конак.

Он је додао да су на гашењу ангажовани монаси, мештани и ватрогансе јединице, али да нису успели да спрече да ватра „прогута“ конак.

 – Воду су вукли директно из реке Пчиња, одлично су се организовали, али то није помогло – рекао је Арсић.

Манастир је на неприступачном терену, поред реке Пчиње, у подножју планине Козјак и у непосредној близини границе Србије с Македонијом.

На гашењу ватре је ангажовано ћетири возила и 11 ватрогасаца из Врања и Бујановца.  Монаштво манастира није угрожена.

Манастир Свети Прохор Пчињски се налази 30 км јужно од Врања. Према предању, подигао га је у 11. веку византијски цар Роман Диоген у знак захвалности Светом Прохору Пчињском, који му је прорекао да ће постати цар.

Манастир ради као културно-просветни центар овог краја и у њему ради богословска школа, преписивачко-илуминаторска радионица, а организовано се учи иконописачки занат.

(РТС, Бета, Танјуг, фото: Радомир Ирић)