Прочитај ми чланак

Мали у проблему: ЕК позвала да се реагује због 24 стана

0

Европска комисија каже да је заинтересована за борбу против избегавања плаћања пореза, на свим нивома, али да није у позицији да даје коментаре или делује у било ком конкретном случају који се наводи у "Пандориним папирима". ЕК позива националне власти и правосудне системе да регују у конкретним случајевима.

– Позивамо надлежне власти на националним и регионалним нивоима да реагују по питању индивидуалних случајева, а њихови правосудни системи да испуне своје обавезе по овом питању – каже портпаролка ЕК, Дана Спинат.

Поводом „Пандориних папира“ које откривају тајне off šor  послове великог броја највиших званичника из 90 земља широм света, међу којима је и српски министар финансија Синиша Мали, који се нашао у друштву премијера Чешке, Андреја Бабиша и некадашњег комесара ЕУ, Џона Далија, у Бриселу кажу да се „не баве се појединачним случајевима“, а да им је „тешко да дају свеобухватни одговор“ када је реч о било каквим доказима о учешћу ових људи у наведеним активностима.

Наводи се да је у питању „међународна истрага споља“ коју ЕУ прати са интересовањем јер се бавии питањима које су за Брисел од велике важности.

У ЕК додају да они раде на јачању законодавства унутра ЕУ како би се обезбедили највиши стандарди транспрентности и правичности пореских система на чему каође инситирују и у међунаордној сарадњи са парнерима.

– Борба поротив злобутребе и избегавања пореских обевеза сада битнија него икада како би се трошкови настали као последица пандемије Ковид-19 равномерно поделили међу пореским обвезницима и тиме ојјацао привредни оправак – закључују у Комсији.

У Бриселу додају да је ЕУ веома напредоивала претходних година у областии пореских закона како унутар ЕУ 27 тако и у сарадњи са партнерима широм света, као у борби против прања новаца.

Пандорини папири откривају тајне офшор послове 35 светских лидера, укључујући садашње и бивше председнике, премијере и шефове држава. Они такође осветљавају тајне финансије више од 300 других јавних званичника, попут министара у влади, судија, градоначелника и војних генерала у више од 90 земаља.