Прочитај ми чланак

КAКО РAДИ AЛБAНСКA МAФИЈA – владари светског подземља (ФОТО)

0
albanska mafija

Фото: Танјуг

Беспотребно је наглашавати да је ова криминална организација хијерархијска, али би требало рећи да у тој вертикали постоји од четири до шест различитих нивоа. Клан, односно „фис“, предводи комитет који се зове „барјак“ до кога је полицији немогуће да дође јер између њега и обичних „војника“ стоје барем три човека.

Aлбанска мафија је једна од најозлоглашенијих криминалних организација на земаљској кугли, упркос томе што није јединствена већ је састављена од великог броја кланова који оперишу или у сарадњи једни са другима или одвојено.

Уопштено речено, појам “албанска мафија” се користи за именовање криминалних група које или постоје у Aлбанији или су састављене од Aлбанаца.

Територија активности албанске мафије се протеже од Јужне и Северне Aмерике до Кине, а због тога што су њени криминални сценарији веома разнолики и сложени сматра се једном од најопаснијих, ако не и најопаснијом, јер је количина криминала коју генерише на глобалном нивоу скоро без премца. Везе између ње и политичара у разним земљама потврђене су извештајима Викиликса.

Суштински разлози толике успешности албанске мафије леже у комбиновању традиционалних карактеристика са модерним и иновативним елементима.

Конкретно, комбинација ригидне интерне дисциплине, кланске структуре и ендогамске (брак унутар клана) затворености која снижава могућност полицијске пенетрације њихове организације док уједно повећава поверење и солидарност међу члановима, са једне стране, и са друге стране ефеката транснационалних елемената, технологије, комерцијализације и нове криминогене културе услуга.

Способност албанске мафије да организује масивну логистичку подршку било где и било када, заједно са синкретичком природом њиховог криминала, довело је до тога да су не само изашли из оквира своје домовине већ су се интегрисали у локална подземља чиме обилно експлоатишу пословне прилике у свим земљама.

albanska mafija23

Како, дакле, изгледа структура албанске мафије?

Беспотребно је наглашавати да је хијерархијска, али би требало пре свега осталог рећи да у тој вертикали постоји од четири до шест различитих нивоа.

Клан (фис) има “извршни комитет” који се зове “барјак”. Барјак бира челнике свих јединица задужених за конкретне послове или територије; тај челник се зове “крје”. Крје бира свог заменика који се зове “крјетар”. Крјетар потом бира “пријатеља” (мик) који делује као веза између њега и обичних “војника” и одговоран је за координацију свих активности јединице за коју је задужен.

Неки кланови имају додатне нивое, али генерално, оваква структура им омогућава да очувају способност деловања и прављења пара чак и ако неко буде ухапшен; истовремено, доћи до људи који седе у барјаку је практично немогућа мисија.

Чланство је међусобно дубоко везано. Оданост, част и породица су кључне речи. “Беса”, што на албанском језику значи “поверење, часна реч”, представља темељни принцип њихове мафије, а током регрутације свечано заклињање на верност, односно давање “бесе”, је обавезно.

“Беса” је, као што је општепознато, од велике важности у албанској култури генерално: онај ко ти да своју “бесу” дао ти је свој живот и спреман је да те штити својим животом.

Крвно сродство и бракови играју пресудну улогу у формирању кланова и група (које често броје и више хиљада људи разбацаних по целом свету) у њему. Због тог крвног сродства, не само да је број кланова ограничен, већ је у њега готово немогуће продрети. Странци, када им се и дозволи да нешто раде за албанску мафију, одрађују само један или неки другоразредни посао.

Породичну структуру карактерише снажна унутрашња дисциплина која се постиже жестоким и болним кажњавањем свакога ко прекрши правила.

То доводи до страха код осталих и спречава понављање непожељног понашања. Правила, награде и казне де факто доводе до тога да се закони државе у којој човек живи третирају као нешто секундарно, па чак и небитно. Па чак и ако је та држава Aлбанија.

Извор: Телеграф