Прочитај ми чланак

ЈП Градско стамбено у рукама СПС: Браћа за лифтове

0

lg05(Пиштаљка)
Милионске послове сервисирања и одржавања лифтова ЈП Градско стамбено из Београда годинама уназад поверава фирми Беометал д.о.о. из Београда, чији је власник и директор Зоран Мирковић, брат главног инжењера за лифтове у том јавном предузећу Јована Мирковића, сазнаје Пиштаљка.

Јован Мирковић, који је као главни инжењер запослен од 16. априла 2010, учествује процесу планирања, уговарања, реализације и надзора сервисирања лифтова, а у периоду од 2011. године до априла 2013, фирма његовог брата је на сервисирању лифтова зарадила 17.838.557 динара. Да проблем буде већи, Јован Мирковић је пуних годину дана по заснивању радног односа имао власнички удео у предузећу Беометал, које је тада увелико пословало са Градским стамбеним. У Агенцији за привредне регистре потврђују да су у ранијем судском регистру Зоран и Јован били уписани као власници Беометала, а да је 30.3.2011. године Јован Мирковић „обрисан из привредног друштва, са места члана друштва“.

У разговору за Пиштаљку Зоран Мирковић, који је у регистру АПР-а тренутно уписан као једини власник предузећа Беометал, демантује да је његов брат Јован у моменту запослења у ЈП Градско стамбено био власник Беометала. „Јован чак није био ни запослен код нас у фирми, нити је био овлашћено лице. Овлашћени за вођење фирме смо ја и мој отац“, каже Зоран Мирковић и додаје да нема никаквог сукоба интереса у томе што пружа услуге јавном предузећу у којем је његов брат главни инжењер за лифтове. Мирковић тврди да његовој фирми „много лошије иде од када се Јован запослио у Градском стамбеном“.

„Уколико видите мој промет, јасно је да мени брат, на моју жалост, не намешта послове сервисирања и одржавања лифтова. Ја са тим јавним предузећем послујем далеко раније него што се мој брат запослио тамо, и због послова на којима он ради за неке набавке уопште нисам конкурисао. Само имам минус због тога што је он тамо, баш због тога да не би било, како ви кажете, сукоба интереса. Пошто се он запослио, ја имам све мањи промет“, каже Зоран Мирковић. На констатацију новинара Пиштаљке да се у билансима Беометала и документацији Градског стамбеног не види да је промет драстичније опао у протекле три године, Зоран Мирковић оштро одговара: „Баш сте ви јадни кад сте нашли мене бедног да спомињете на Пиштаљци, као да немате о чему другом да пишете“.

Да државно-приватна сарадња браће Мирковић има назнаке могућег сукоба интереса потврђује и опис послова главног инжењера за лифтове из систематизације радних места ЈП Градско стамбено. Према том документу Јован Мирковић као главни инжењер за лифтове обавља „сложене послове инвестиционог и текућег одржавања“, али и „координира рад свих извршилаца на пословима инвестиционог и текућег одржавања“. Затим, Мирковић учествује „у припреми података за израду годишњих и оперативних планова и програма на нивоу предузећа“. Посебно је проблематично то што систематизација послова главног инжењера предвиђа да он „учествује у снимању објеката и изради тендерске документације за покретање поступака јавне набавке“.

Мирковићев посао је и да „контролише све снимљене радове и тендере“, али и да „контролише све месечне и периодичне извештаје за лифтове, води и прати реализацију свих радова по уговору“. Такође, главни инжењер „прати гарантни рок за лифтове и предузима потребне мере“ и „израђује све дневне, недељне, месечне и периодичне извештаје за лифтове“. Између осталог, у опису посла Јована Мирковића је и то да „руководи и врши надзор над извођењем радова, врши техничку контролу техничке документације сложених субјеката“. Све ове ингеренције практично значе да је главни инжењер за лифтове Градског стамбеног и те како у позицији да погодује Беометалу, односно приватним интересима свог брата.

Иначе, Беометал са Градским стамбеним непрекидно послује још од 1996. године, од када по уговору врши сервисирање и редовно одржавање лифтова у Београду, а последња јавна набавка за те послове спроведена је у 2012. години. „Уговори са извођачима (било да су наступали самостално или као група понуђача) потписани су 19.7.2012. године, на рок од две године. Уговори су склопљени са 15 понуђача за одржавање укупно 6171 лифта. Један од тих уговора потписан је и са предузећем Беометал д.о.о. за одржавање 74 лифта (1,2 одсто укупног броја лифтова)“, пише у одговору који је Пиштаљка добила из ЈП Градско стамбено. У том предузећу кажу да Беометал не учествује у инвестиционим радовима на лифтовима из њиховог фонда.

Интересантно је да се подаци које је Пиштаљка добила у ЈП Градско стамбено не слажу са подацима из финансијских извештаја Беометала који су објављени у регистру АПР-а. Наиме, исказани промет Градског стамбеног у корист Беометала (2009-2012) за сваку годину је просечно већи за око милион динара у односу на приходе приказане у годишњим билансима Беометала. Упркос томе, подаци указују да је Беометал све приходе последњих година остварио превасходно из послова сервисирања и одржавања лифтова за потребе ЈП Градско стамбено.

Како Пиштаљка сазнаје, још један главни инжењер за лифтове Градског стамбеног, који је у тој фирми радни однос засновао 1.12.2009. године, налази се у могућем сукобу интереса, јер поседује предузетничку радњу за одржавање и сервис лифтова Лифтстанд. Ипак, из тог јавног предузећа одговарају да са Лифтстандом нису имали пословни однос.