Прочитај ми чланак

ИЗРОДИ: „Црногорском покрету” смета православна црква на Румији

0

У Подгорици покренута петиција за уклањање цркве Свете Тројице на Бара.

albanska-zastava-na-rumijskoj-crkvi-danas

У Подгорици покренута петиција за уклањање цркве Свете Тројице на Бара.

„Црногорски покрет“ покренуо је у четвртак у Народној библиотеци „Радосав Љумовић“ у Подгорици потписивање петиције за уклањање цркве Свете Тројице на Румији повише Бара, а цео догађај поткрепљен је кратким документарним филмом о „девастацији црногорских цркава и манастира“. Ово је наставак континуираних притисака противника Српске православне цркве у Црној Гори, који траје од постављања храма 2005. Покретачи петиције позивају се на предлог Управе за заштиту културних добара ЦГ као једне од мера заштите култа Светог Владимира, да се црква измести са врха планине.

– Филијала Агенције за националну безбедност – „Црногорски покрет“ покушава нешто што је осуђено на пропаст. Фалсификатима настоје да избришу историјске чињенице. Најновије анкете по ко зна који пут показују да је СПЦ институција којој грађани Црне Горе највише верују, зато што је једина која није под контролом режима – каже за „Новости“ проф. др Будимир Алексић, председник Института за српску културу.

Он каже да га не чуди избор да се петиција покреће из библиотеке „Радосав Љумовић“.

– То је установа у којој су забрањене српска реч и мисао. У последњих 20 година ниједан српски књижевник није могао да привири, а камоли да промовише своје дело, српски језик и писмо – наводи Алексић.

Митрополија црногорско-приморска је пре 11 година уочи Тројичиндана малену цркву од метала, која је саграђена у барском насељу Бјелиши, поставила на врх Румије (1.594 метара) уз помоћ хеликоптера тадашње Војске Србије и Црне Горе. Смештена је на месту на коме је постојао православни храм који су срушили Турци 1571.

ПРОВОКАЦИЈЕ

Цркву Свете Тројице су на разне начине покушавали да оскрнаве. По њој су исписивани графити на албанском језику: „Етничка Албанија“, „Албанска национална армија“, а осликаван је и грб Албаније.