Прочитај ми чланак

Из угла српске родољупке: Зашто су жене у Србији постале тако површне

0

Пратиље витезова

Серафим Саровски,један од највећих руских подвижника и чудотвораца је рекао : „Ако се породица уништи у потпуности, државе ће бити срушене и владаће изопаченост.“


Време у коме живимо, у коме виртуелно надвладава реално, време површности и изопачености у свим сферама, време у коме се промовишу девијантна понашања, време у коме су све праве, традиционалне вредности девалвиране, за последицу има управо урушавање породице.

Кривци за то смо сви. Јер дозвољавамо наметање одређеног модела понашања, као глобално опште
прихваћено, не водећи рачуна и не трудећи се да задржимо традиционалне моделе, прилагођавајући их савременим условима.

Склони смо да злоупотребимо већину ствари које нам намећу из света, па смо тако погрешно схватили такозвана женска права. Јер у Србији, при помену самог појма, промотерке истих, акценат стављају на оно најгоре – слободно понашање, често промискуитетно, занемаривање основне улоге жене у традиционалном друштву и породици, као стубове заједнице и подршке мушкарцима,
као мајке посвећене деци, као супруге одане супружнику, као равноправне у стварању и одржавању породице и домаћинства. Јер у традиционалном друштву, улога жене није подређена. Не, напротив.Она је равноправна. Нажалост, забрињава број дисфункционалних породица управо из разлога, јер данашње српске жене занемарују своју природну, Богом дану улогу – улогу мајке. Под
паролом „Можемо све и све нам је дозвољено“, постају конзументи активног друштвеног живота , стављајући професионално испред приватног, амбициозно градећи каријеру на штету стабилне и здраве породице. А могуће је бити и професионално остварена жена, и мајка и супруга, али очигледно је да данашње жене не умеју наћи баланс како су умеле раније генерације. Пре ће бити да не желе.

Сведоци смо померања границе мајчинства, па су тако данас честа појава прворотке у касним тридесетим и четрдесетим годинама. И ако је то ствар личног избора, некад околности , не треба сметнути са ума , да је са медицинског становишта и даље најбоље време за рађање између 20 и 30 година. Све трудноће преко 30 – те године, сматрају се високо ризичним.То је један од разлога што се рађа мање деце, сагласни су стручњаци.

Приметна је и злоупотреба друштвених мрежа, а као једна од последица тога су профили са непримереним фотографијама ћерки, мајки па и бака, неретко и вулгарних, на којима доминира тај естетски ефекат – неприродно, непристојно и деградирајуће за жене, јер такве фотографије наводе на само једну поруку – површност у сваком смислу.

Судећи према фотографијама, младим „Инстаграм“ и „Фејсбук“ мамама, деца служе као „модни
аксесоар“. Жалосно. Срамота пред нашим предцима. Пре 20 година у Србији се разводио сваки девети брак.

Данас, сваки четврти.Од пет разведених парова четири су изјавила да су узрок друштвене мреже. Јасно је и на жалост, поражавајуће.

Постали смо модерно друштво, модерних потреба и схватања, далеко од традиције. Многи бракови и везе су на великом искушењу, а превара је постала саставни део заједнице у многим односима.То само штети и појединцу и породици и друштву у целини.

Један наш прослављени драмски уметник средње генерације, јединствен по томе што се одрекао свега што слава носи и са породицом преселио на село, на дедовину и посветио традиционалном начину живота, једном је изјавио :“ Када сам рекао „да“ у цркви, пред Богом и сведоцима, сећам се своје прве помисли: „ Сад дај све од себе, да ово твоје „да“ никада не буде укаљано.“ Бити витез,бити чојствен, све жене поред себе држим као мало воде на длану… то је нешто чиме се ја водим.“

И ако нам се можда чини као немогуће, у Србији још има правих витезова и достојних пратиља истих, само треба да верујемо и уздигнемо стабилну, јаку породицу на пиједестал који заслужује, јер само тако ћемо имати здраво друштво и државу уопште.