Прочитај ми чланак

Исти кључ отвара 100 школских ормарића

0

skolski ormarici

(Вечерње новости)

Један кључ отвара све ормариће исте боје, а шта има иза црвених врата може да види сваки ђак у школи који поседује привезак у овој боји. Тако је и са свим осталим колорима. Процене су да у неким школама истим кључем може да се отвори чак и по 100 ормарића!

Још на почетку школске године ученици и наставници су се жалили на недостатке пројекта, али за шест месеци изгледа да су сви остали глуви на њихова упозорења. Многе браве не могу да се закључају, а пошто су врата израђена од неквалитетног танког лима довољан је само слабији ударац да се улубе или чак потпуно одвале. Уместо кључем, неко спретнији може да их откључа и и новчићем или штапићем.

Директори београдских основних школа су сагласни да је највећи проблем са ормарићима виших разреда који се углавном налазе у ходницима и због немогућности закључавања, ђачке ствари остављене су на „изволите“ за све оне који ту пролазе. Делимично су заштићени млађи ученици, јер је њихов простор за одлагање ствари у разредној учионици, па ту ређе нестаје прибор, али проблеми са вратима и бравама постоје.

– На самом почетку школске године упутили смо исто обавештење ученицима и родитељима и ставили им до знања да постоје недостаци уграђених ормарића, али смо апеловали на све да се суздрже од даљег продубљивања проблема – каже Влада Вучинић, директор ОШ „Старина Новак“.

– На тај начин желели смо да осујетимо намере оних који су желели да дирају туђе ствари. Из својих средстава школа је обезбедила и видео систем којим се наџире управо простор око ормарића. Ова акција је дала резултате и осим спорадичне ломљаве, не кривицом ђака, других проблема немамо.

ПЛАЋЕНИ ДВА МИЛИОНА ЕВРА

Београдске ђаке у свих 179 школа, са укупно 288 објеката, дочекали су 1. септембра ормарићи за одлагање књига и школског прибора и по два комплета уџбеника. Уградња ормарића у београдским основним школама поверена је фирми „Металинекс“ из Лештана, а град је за њихову набавку издвојио више од 200 милиона динара. Према потписаном уговору фирма је дужна да две године од постављања одржава ормариће.

И запосленима у ОШ „Мирослав Антић“ много помажу камере. Они који уништавају имовину санкционишу се смањивањем оцене из владања.

У неким образовним установама организована су дежурства ученика, а поправке се решавају у ходу. Лоптица се пребацује у круг са директора на Секретаријат за образовање, а ђаци трпе.

У ОШ „Павле Савић“ истичу да су били упорни и да су надлежни поправили већину ормарића.

– Пројект није лош, али је за његову примену потребна фаза прилагођавања и културе опхођења – каже Драгана Салопек, директор ове миријевске школе.

– Проблем је и у деци која, рецимо, прођу поред ормарића и шутну врата. Има и код нас доста незакључаних, али нема крађа, или се бар нико не жали.

ГАРАНТНИ РОК ДВЕ ГОДИНЕ

– Свака школа је потписник уговора са фирмом „Металинекс“, која је уграђивала ормариће – каже Љиљана Јовчић, градски секретар за образовање и дечију заштиту. – Све евентуалне недостатке директори морају да пријаве Секретаријату за образовање, а када настане проблем имају право да зову и извођача радова. Гарантни рок је 24 месеца и све што се ненамерно поквари мора да буде и замењено.