Прочитај ми чланак

Гуча: Како остати паметан после победе

0

guca(Политика)

Док су освајачи награда на 53. сабору у Гучи, у недељу до зоре свирали победничка кола и чочеке под шатрама у Гучи, губитници су паковали инструменте и кретали на пут, на нове тезге и већ раније погођена славља и весеља.

У другој групи опет се обрео Бојан Ристић, вођа оркестра из Владичиног Хана и врстан музичар, тугујући по ко зна који пут што за њега опет није било места на победничкој листи.

Одобровољио се, донекле, тек кад смо га подсетили на реченицу из „Тврђаве” Меше Селимовића: „Зар је ико икада остао паметан после победе?”

Ристић ће, разуме се, срећу поново окушати на 54. сабору и он је сведок због чега се долази у Гучу, колико ова приредба значи трубачима и због чега, уосталом, толики свет већ дуже од пола столећа језди ка варошици од 1.768 становника, смештеној међу драгачевска брда. И због чега је највећи народни сабор у Србији постао део традиције и обичаја овог народа, део наше културе којем је лако наћи сијасет примедаба, али га се нико не може одрећи.

Ради труба и весеља многи људи потегли су прошле седмице у Гучу чак са других континената, па је Полицијској управи у Чачку, током 53. сабора, пријављен боравак 1.118 страних држављана из 35 земаља.

Већ јуче десетине крчмара, више од хиљаду трговаца који су држали тезге на сабору и управа велике приредбе почели су свођење рачуна. Замашан и тежи посао предстоји и „Комуналцу” из Лучана, чији радници су јуче почели уклањање смећа из варошице која је последњег саборског поподнева била без воде, па су на улице постављене цистерне које су и иначе биле у приправности. Раде Милутиновић, директор „Комуналца”, каже нам да је иза сабораша остало око 600 кубика разних отпадака, или колико становништво целе општине одбаци за три месеца.

Сабор је окупио 1.240 учесника у свим такмичењима и концертима, и за све програмске садржаје био је предвиђен финансијски план од 16,3 милиона динара.

– Спонзорским уговорима за 53. сабор обезбедили смо више од 20 милиона динара, упркос тешким економским приликама у друштву. Тако општина Лучани неће морати да одвоји ниједан буџетски динар за програмске садржаје, нити за концерте Горана Бреговића и Аце Лукаса. Такође, наша агенција „Профајл” постарала се да сви спонзори на овом сабору добију више од онога што им се гарантује почетним уговорима, више рекламних минута, банера и промоција – каже за „Политику” Добривоје Марински, дугогодишњи продуцент сабора.

Полиција управа у Чачку саопштила је да су на сабору забележена 23 кривична дела, од чега 12 крађа, пет тешких крађа и по једно дело неовлашћене трговине наркотицима, крађе кола, ситне крађе, преваре, лаке повреде, неовлашћеног коришћења ауторског дела и напада на службено лице. Поднете су четири прекршајне пријаве због нарушавања јавног реда и мира, и забележене четири саобраћајне несреће са четворо лакше повређених.

За време сабора саобраћајна полиција контролисала је 6.653 возила и открила 1.091 прекршај. Поднето је 429 прекршајних пријава и урученo 656 записника о прекршајима, за које је предвиђено изрицање новчане казне у фиксном износу. Због вожње под дејством алкохола из саобраћаја су искључена 394 возача, а 37 возачa је задржанo до истрежњења.

За седам саборских дана, покретним лекарским екипама у варошици и дежурном доктору у месној амбуланти јавио се укупно 261 гост приредбе, од којих су 74 странци. Најчешће је реч била о лакшим повредама, уз две теже. Једна жена сломила је ногу, али није реч о насилној озледи, док је гост из Енглеске задобио тешке повреде главе, пошто је са моста у Гучи пао у реку Белицу, и сада је на лечењу у КБЦ у Крагујевцу. Медицински радници у Гучи, међутим, сматрају да се није радило о несмотреном паду, јер су мостови у варошици безбедни, поред ограде имају и додатне испусте са стране, већ је вероватније да је гост скакао у реку са висине од неколико метара, мада је вода на том месту дубока тек двадесетак центиметара.

– Иако је време било изузетно спарно на проблеме пожалило се само 12 домаћих и двоје гостију из иностранства. Због претеривања у пићу, у амбуланту је донето 25 Срба и шест странаца. Никоме од 261 госта, којима је била потребна лекарска помоћ нисмо наплатили ту услугу, без обзира на то да ли је домаћи осигураник или странац. Обичај је на сабору да ти трошкови иду на терет Дома здравља у Лучанима – каже др Никола Ковачевић, заменик директора у тој здравственој установи.

Гвозден Оташевић