Прочитај ми чланак

Филипс и Сервер: Грчка ће можда признати тзв. Косово

0

Експерти за међународну политику Дејвид Филипс и Данијел Сервер изјавили су да не очекују да ће пет земаља Европске уније које нису признале тзв. Косово променти своје ставове, осим Грчке која би то могла учинити, преносе приштински медији.

Они, такође, сматрају да би ставове тих земаља чланица ЕУ требало видети после окончања дијалога Београда и Приштине.

Филипс и Сервер су за РТВ Дукађини рекли да ће Грчка вероватно променити став о непризнавању тзв. Косова.

„Грчка ће врло вероватно признати Косово. Зид који је створен тиме што пет земаља није признало Косово ускоро ће почети да се руши, када Грчка или нека друга земља одлучи да призна тзв. Косово“, рекао је Филипс.

Он је додао и да је Грчка у својој агенди 2014. године предложила даљу евроатлантску интеграцију свих земаља Западног Балкана.

Иако се надам да ће Грчка променити став о Косову, не можемо игнорисати њене блиске везе са српском државом додао је он.

Данијел Сервер сматра да је посебно Грчка најнепредвидивија у односу на друге земље.

Наравно, сваки коначни договор између Београда и Приштине требало би да резултира признавањем тзв. Косова од пет земаља које то нису учиниле. Али не видим да ће се то ускоро догодити, навео је Сервер.

Вебер: ЕУ и САД ће извршити притисак да се обнови дијалог

Приштински лист Коха пише да се очекује да ће дијалог са Београдом бити кључно питање спољне политике владе Аљбина Куртија и додаје да косовска влада, која ради на нацрту програма, тек треба да открије свој однос према том дијалогу, који се води посредством Европске уније.

Портпарол владе рекао је за Коху да ће кључне активности владе у наредне четири године бити унете у њен програм и акциони план, а та два документа сада разматрају сви министри и они су у финалној фази.

Коментатор политичких збивања на Балкану Бодо Вебер рекао је, како преноси лист, да се очекује да ће ЕУ и Сједињене Америчке Државе извршити притисак да се обнови дијалог и оствари коначно решење.

Мислим да ће дијалог бити међу главним приоритетима, због притиска САД и ЕУ, рекао је Вебер, преноси приштинска штампа.

Зечевић: Циљ Куртијеве владе – уједињење са Албанијом

Слободан Зечевић из Института за европске студије каже, пак, за РТС да је крајњи циљ премијера косовске владе Аљбина Куртија – уједињење са Албанијом.

„Аљбин Курти је довео нову гарнитуру политичара који говоре оно што Албанци говоре деценијама – њима је циљ да се уједине са Албанијом, њима није крајњи циљ независно Косово. Независно Косово им је само једна етапа ка уједињењу са Албанијом“, наводи Зечевић.

Додаје да је на тзв. Косову присутан агресиван албански национализам деценијама и да најновији напади то потврђују.

„Они су практично очистили добар део Косова и Метохије и даље настављају са тим. Пре неколико дана напали су два младића српске националности у северном делу Косовске Митровице. Затим хоће да воде поступке и против свештеника Српске православне цркве – игумана манастира Високи Дечани Саве Јањића због наводних ратних злочина“, наводи Зечевић.

Објашњава да је идентитет и опстанак српског народа везан за Српску православну цркву и да су се из тог разлога обрушили на свештенике и светиње.

„Они схватају да је практично идентитет српског народа везан за Српску православну цркву и уопште опстанак српског народа на неком простору везан је за СПЦ и онда су се обрушили на свештенике и светиње“, оцењује Зечевић.