Прочитај ми чланак

Бацамо милијарде за метро који ће бити полупразан јер број путника није главни циљ

0

Вукан Вучић је цео радни век провео у Америци као професор саобраћајне технике и урбанизма на Пенсилванијском Универзитету – то је више него довољна референца да са њиме попричамо о свему што се догађа данашњем Београду – грађењу метроа који нема сврху, а има огромну цену, аутобуским и железничким станицама које не постоје.

Шта све не ваља у плану београдског метроа који је данас усвојила Скупштина Београда, шта су најфаталније грешке и проблеми?

– Од 1970-их година до 2010 урађено је неколико планова Београдског Метроа. Сви ти планови су имали као најважнију линију Булеваром Краља Александра поред Вуковог Споменика до Трга Николе Пашића, и даље до Трга Републике, затим поред зграде САНУ доле до Бранковог Моста и паралелно са мостом преко Саве, за Нови Београд, већином на стубовима у срединама булевара.

Овај сада „усвојени план Метроа“ не обухвата Булевар Краља Александра, него траса линије 2 иде Јужним Булеваром испод зграда, даје врло мало покривање централног Београда, силази до Савског Трга и онда улази у тунел испод Саве. Укрштање линија 1 и 2 код Савског Трга је катастрофална грешка из више разлога:

– Локација: станица и перони су на најнижој тачки – око 30 метара испод површине улице и трга, дубоко испод површине подземне воде. И поред најбоље конструкције, такве станице су увек у опасности од поплаве (Њујорк, Амстердам, Хамбург).

– Прелаз Саве тунелом је далеко компликованији од прелаза мостом, као код Бранкове улице: његова градња као и експлоатација коштају неколико пута више.

– Још од градње Студентског Града, Новог Београда и Земуна пре 50-60 година веза између њих и центра Београда (Вуков Споменик – Теразије – Трг Републике и Универзитет) је било „уско грло“ за цели београдски регион. Десетине хиљада студената, бизниси, хотели и трговине путују у препуњеним аутобусима. Зато су сви планови метроа пре овог садашњег дефинисали линију Краља Александра – Трг Републике – мост преко Саве као најважнији коридор за Метро.

Како садашњи Метро план служи овај најважнији коридор? На њему Линија 1 има станицу код Трга Републике, онда максималним нагибом (од најмање 4%) силази до Савског Трга, где путници за Нови Београд, Студентски Град и Земун морају да преседају и продуже у тунел испод Саве. Ово решење је тако компликовано, да би многа путовања од центра града остала на претовареним аутобусима до Зеленог Венца.

Дакле, садашњи план предлаже да комбинација линија 1 и 2 и буде дужа, прелази низбрдицу од велике вертикалне разлике би коштао неколико пута више од свих досадашњих планова (разлика је у милијардама евра, привукао би много мање путника и негативно утицао на саобраћај између Центра и Новог Београда.

2. Која би била идеална траса београдског метроа, шта све мора да буде обухваћено?

– Сада предложене линије 1 и 2 су очигледно развијене од лаика у погледу метроа. Ево неких базичних грешака.

– Главни циљ Метро система је да привуче максималан број путника, нарочито из приватних аутомобила; садашњи план каже да број путника није главни циљ!

– Метро трасе треба да буду највише над земљом, у тунелима само где мора, нарочито где је терен под високом подземном водом. Садашњи план употребљава тунеле и тунел испод Саве. Индиректна веза Београда са Новим Београдом и други максимални нагиби су скупи и због високог трошка енергије, интензивног кочења, итд. – Избор траса линија 1 и 2 изгледају као да су бирали најскупље типове траса (у инвестицији и експлоатацији).

– Линије не треба да су независне једна од друге. Гране линија према предграђима могу да донесу велику покривеност територије уз ниске инвестиције (независне линије имају мало коришћење
капацитета метро возова кад возови продуже у предграђа).

3. Београдски метро креће да се гради од главног водоизворишта у Макишу, колико је то опасно и постоје ли слични примери у свету?

– Ја не знам детаље овог проблема. То јесте осетљива ствар и може да захтева посебно решење и финансирање. Трендови у свету јесу ка већим захтевима за заштиту природе, и зато је могуће да ће било какве мере да захтевају веће инвестиције које неће бити занемарљиве.

4. У једном интервјуу сте поручили, немојте изградњом метроа скроз срушити Београд, да ли је овај план управо то – уништавање и рушење Београда?

– Метро План који је Егис направио 2010-е године био је далеко висе технички коректан него садашњи план. Овај садашњи план је не само нелогичан и неприхватљив искусним стручњацима који су планирали и водили метро системе, него је он директно штетан и окренут да штети централном Београду: Губитак главне железничке станице се једва спомиње, коришћење дубоких тунела и станица и планирање објеката као да Београд има неограничена финансијска средства – сви ови аспекти директно штете централном делу Београда.

5. Метро није једини урбанистички и саобраћајни проблем у Београду – престоница више нема железничку станицу у центру, а станица „Прокоп“ је потпуно неприступачна – колики је то „изазов“ за све домаће и стране путнике и туристе?

– Ја сам већ писао о томе – како је 1970-х година била велика дискусија стручњака како треба да буде Београдски железнички чвор. Преовладало је мишљење да ће у следећој деценији бити јака економија и влада ће да финансира нови центар у Прокопу. Неколико милијарди је потрошено на лазни „Београд Центар (50 мин путовања до центра!)“ а ниста, буквално ништа, није саграђено, и Београд нема главну железничку станицу. Запањен сам како се то трпи без икаквих дискусија, а сада се и планирају 2 линије метроа – ниједна не иде кроз Прокоп!

Сада је нова катастрофа: садашњи Метро план се базира на идентично недоличној бази очекивања да ће неко изградити све могуће станове, итд,. Очекивања економске експлозије у блиској будућности која ће оправдати грађење метроа који иде од никуда до нигде. Даље милијарде ће бити потрошене у Метро који има полупразне возове, јер су му линије и станице погресне.

6. Уколико се метро буде изградио по садашњем плану, уколико се Београд буде развијао по пројектима актуелне власти – (од Београда на води до станова на Макишу и уништавања Кошутњака) – како ће изгледати наша престоница за 10 година, који су све потенцијални проблеми?

– Садашњи план не задовољава ниједан од осам анализираних критеријума. Да зло буде веће, тај план не само да није адекватан, него је и штетан за Београд. Очигледно је потребна његова фундаментална ревизија, јер Београд не сме да понови катастрофу звану Прокоп или „Београд Центар.“