Прочитај ми чланак

АМЕРИЧКИ АМБАСАДОР СКОТ: Стратешки циљ Америке је да Србија уђе у ЕУ

0

Када сам говорио у Сенату Сједињених Држава, приликом потврдног саслушавања (за место амбасадора, прим. прев.), приметио сам да је стратешки интерес Америке да подржи развој Србије ка модерној, просперитетној европској држави у миру са собом и својим суседима, уз исказивање пуног поштовања за владавину права и права свих њених грађана.

Када се осврнем на последњих дванаест месеци, задовољан сам свиме што је 2017. америчко-српско партнерство постигло, а опрезно сам оптимистичан када је реч о 2018. години.

Године 2017. Сједињене Државе су прошириле и продубиле своје партнерство са Србијом. Све већи број америчких компанија показује интересовање за улагање у Србији. Фирме САД у Србији тренутно запошљавају више од 17.000 људи – што је повећање од близу 10 одсто од мог доласка. Америчке компаније су добри партнери и креатори послова, а радна места која оне нуде спадају у најтраженије међу српским радницима. Наше компаније са собом често доносе нову технологију, високе радне и еколошке стандарде, као и добре корпоративне праксе. Помагати овим компанијама да буду успешне је важно за будућност Србије. Успешне приче и транспарентно и гостољубиво пословно окружење у Србији најбоља су маркетиншка средства за привлачење додатних инвеститора.

О аутору

Кајл Скот је амбасадор Сједињених Америчких Држава у Србији.

Током протекле године финансијска помоћ САД помогла је Србији да настави да изграђује снажне економске институције и праксе које привлаче страна улагања. Помоћ САД играла је значајну улогу у реформама да се начине флексибилни и правични закони о раду, ефикасни режими инспекција, бољи приступ судства, кораци ка легализацији бизниса из сиве економије, као и закони који помажу појединцима спремним да устану против корупције и беспотребног трошења.

Наше партнерство у безбедности било је нарочито плодоносно. Србија је дуже од деценије била активан учесник програма НАТО Партнерство за мир. Програм партнерства држава који предводи наша Национална гарда Охаја је угаони камен безбедносног односа који развија динамичне и блиске билатералне везе између наших оружаних снага. Српски и амерички официри и подофицири заједно се обучавају и уче једни од других у нашим најпрестижнијим војним школама. Заправо, једна српска официрка недавно је постала прва Европљанка која је дипломирала при Пешадији САД.

Сједињене Државе такође поштују доприносе Србије глобалним напорима за очување мира. Србија је цењена чланица коалиције која побеђује Исламску државу Ирака и Сирије и бори се против међународног тероризма. Јуна ове године придружио сам се председнику Вучићу у једном од његових првих званичних корака када су САД Србији донирале и испоручиле 19 возила Хамви како би подржале српско учешће у операцијама УН широм планете. Тиме је укупан број бесплатно достављених Хамвија у оквиру нашег програма Војног финансирања у иностранству (ФМФ) увећан на 40. У ствари, САД су у последњих шест година Србији упутиле више од 22 милиона долара безбедносне помоћи за модернизацију одбране и обуку. У истом периоду Србија је за више него десет пута увећала своје доприносе операцијама УН за одржавање мира.

Наш стратешки циљ за Србију је такође стратешки циљ ове владе: интегрисање са ЕУ. То је била кључна порука коју је председник Вучић чуо када је у јулу посетио Вашингтон. Ми смо посвећени партнери у напорима Србије ка реформама које воде том циљу. Од 2000. године допринели смо са милијарду долара економске и безбедносне подршке Србији да достигне тај циљ. Протекле године Србија је отворила бројна нова поглавља у процесу приступања ЕУ.

Година 2018. донеће нове изазове економским и структуралним реформама, рационализацији јавног сектора, унапређењу здравственог и образовног система, сузбијању корупције, нормализацији односа са Косовом и другим корацима ка помирењу са осталим суседима Србије и – што је можда најважније – изградњи грађанских институција које унапређују владавину права, независно правосуђе и јаке, здраве медије који су темељ снажне и динамичне демократије. Међутим, ја остајем оптимиста када је реч о перспективама Србије и решен сам да учиним све што могу на снажењу и продубљивању наших билатералних веза.