Прочитај ми чланак

Само у Србији: Амбуланте нове, а – затворене?!

0

dz rakovica

(Вечерње новости)

Реконструкција Дома здравља „Раковица“ је завршена пре тачно годину дана, али се пацијенти још не лече у новим просторијама.

Разлог што су ординације затворене је што зграда после реновирања још није добила употребну дозволу! То не значи да радови нису били квалитетни, већ да је, како кажу у овој здравственој установи, процедура за њено добијање веома компликована.

Средствима из буџета града Београда још у марту прошле године је завршено уређење поткровља од око 450 метара квадратних. Изграђен је медицински део са 12 ординација у којима би требало да буду смештени служба медицине рада, очни и ушни лекар, интерниста – ЕКГ, ултразвук, психолог и неуропсихијатар, као и простор са дензиометром – апаратом за мерење густине костију, и соба за испитивање слуха.

Радове на изградњи објекта извело је грађевинско предузеће „Кеј“ Ваљево, а услуга стручног надзора поверена је друштву „Инжењеринг плус пројект“ из Београда.

За ПП заштиту 200.000 евра

Секретарка за здравство др Вера Дражић каже да је недостатак протипожарне заштите проблем многих здравствених установа. – После пожара у КБЦ „Драгиша Мишовић“, пре неколико година, у закон је уврштена одредба да се употребна дозвола у објекту не може добити док се не уведе хидрантска мрежа – објашњава др Дражић. – Има много болница у којима она не постоји, а да би се увела потребно је око 20 милиона динара.

 – Стари део зграде изграђен је још 1955. године и никада није добио употребну дозволу, а сада нам траже да израдимо пројекат за цео објекат, иако је реконструисано само поткровље – објашњава Љубомир Радисављевић, правник у ДЗ „Раковица“.

– Сада мора да се уради цео пројекат изведеног стања. У прописима има много недоследности, а док смо радили пројекте два пута се мењао Закон о изградњи. Ми не можемо добити употребну дозволу, јер немамо адекватну противпожарну заштиту. Да бисмо урадили све што се од нас тражи, пре отварања овог дела зграде, потребно је много новца.

На чекању и КБЦ „Звездара“

Сличан проблем имају и у КБЦ „Звездара“, где се месецима чека отварање реконструисаног Хитног пријема. Директор проф. Александар Милошевић се нада да ће ускоро коначно добити употребну дозволу, али то не значи да ће моћи и да се уселе.

– Нисмо имали дозволу, јер није био постављен систем противпожарне заштите – објашњава Милошевић. – Потребно нам је око 88 милиона динара. Пошто немамо толико пара, чекамо да нам Секретаријат обезбеди минимум опреме.