Прочитај ми чланак

„Живео смех!“ 44. фестивал „Дани комедије“

0
Dani komedije u Jagodini

Статуете “Јованча Мицић“ за најсмешнију представу и “Ћурани“ за најбоље улоге и режију, фото: Дани комедије

Прворазредни културни догађај који се сваке године од 20. до 27. марта одржава у Јагодини представљају “Дани комедије“. У Јагодини се такмиче најбоље комедије у извођењу позоришта Србије, а на завршној свечаности уручују се статуете “Јованча Мицић“ за најсмешнију представу и “Ћурани“ за најбоље улоге и режију.

Први “Фестивал комедије“ одржан је 1971. године и имао је ревијални карактер. Већ следеће 1972. године, одржан је Фестивал са садашњим називом. Приказано је седам представа у конкуренцији и једна ван конкуренције. Такву форму је Фестивал задржао до данас.

Нова селекторка фестивала ,,Дани комедије“ по одлуци уметничког директора ове значајне културне манифестације Добрице Милићевића, је редитељка и редовна професорка ФДУ, Ивана Вујић. О избору представа за фестивал комедије у Јагодини селекторка Ивана Вујић каже:

„Смех је завера. Француски филозоф Анри Бергсон каже: „Смех је врста друштвеног геста, казне за крутост друштва. Величина комедије лежи у томе што је она ближа стварном животу него драма. Ништа као комика не може унети разноликост и кретање у монолитну стварност. Хумор је поступак којим се угрожено ЈА брани од увреда које му наноси спољни свет. Хумор је превласт над реалном ситуацијом.“ И зато у времену планетарне кризе 40 представа које су виђене за селекцију Фестивала комедије у Јагодини пре свега значе победу живота над кризом.

Током 2014. године, у години прославе 150 годишњице рођења Бранислава Нушића, остварен је велики број представа које су настале по текстовима или као монтаже различитих текстова овог нашег једног од највећих комедиографа. Оно што је узбудљиво и пажње вредно је то да већином редитељи млађе генерације и млади редитељи и њихови ансамбли постављају Нушића и његово дело са пажњом и да се у њиховом заједничком ходу са Браниславом Нушићем 2014. њима придружују и Бертолт Брехт и Ежен Јонеско. У већини представа које су виђене, а у свима које су ушле у селекцију, Нушић је наш савременик. Његова иронија и комика обогаћује се сонговима који су побуна против дехуманизованог, криминогеног, корумпираног, похлепног друштва.

За разлику од ренесансне комедије која умирује, улепшава, а оне који су тужни увесељава, избор представа фестивала комедије у Јагодини 2015. представља савремену комедију која не умирује већ узнемирава човека који је заробљен и окован транзиционим мукама друштва и рационалитетом савремене цивилизације. Хумор садржи критички дух и то је једина могућност којом располажемо да бисмо били на одстојању наше нелагоде постојања. Постати свестан онога што нас плаши и смејати се томе значи загосподарити страхом. И зато – Живео смех!“

Према одлуци селекторке Иване Вујић у конкуренцији за награде овогодишњег фестивала су следеће представе:

1. „Мистер долар“ – Народно позориште Суботица, режија Снежана Тришић

„Целокупни ансамбл српске драме Народног позоришта Суботице, у адаптацији Нушићевог текста који су извршили драматург Димитрије Коканов и редитељка Снежана Тришић, постаје Нушићевско Брехтовски политички комад у коме и Нушић и Брехт поручују: Истина је конкретна!“

2. „Постмодерни кабаре доброг војника Швејка“ – Шабачко позориште по Јарославу Хашеку, адаптација и режија Александар Лукач.

„И у овој представи пред нама је читав ансамбл једног српског позоришта. У овом антиратном кабареу мењајући жанрове комедије, кабареа, гротеске, гињола, Александар Лукач и анасамбл Шабачког позоришта остварају скупност игре и изузетну дилатирану енергију.“

3. Ежен Јонеско „Ћелава певачица“ – Атеље 212, редитељка Исидора Гонцић.

„Ова Јонескова трагична фарса представља и доводи на фестивал младе глумце са Факултета драмских уметности и младу редитељку Исидору Гонцић. Игра ових младих глумаца, истичем улогу Анђеле Јовановић, је генерацијска побуна против света који је изгубио своју метафизичку димензију и срља у ирационално самоуништење. Овом представом Фестивал представља подмладак позоришта Србије коме тек припадају дуги дани позоришта и фестивала.“

4. „Потпуно скраћена историја Србије“ – Позориште младих Нови Сад.

„Аутори текста драматуршкиња Маја Пелевић и драматург Слободан Обрадовић и редитељка Оливера Ђорђевић уз веома вредан ансамбл Позоришта младих из Новог Сада смех проналази у анатомији нашег менталитета који се чини толико дуго непромењивим.“

5. Бранислав Нушић „Власт“ – Народно позориште Зрењанин, редитељ Душан Петровић.

„И ова представа настаје као рад великог ансамбла Народног позоришта „Тоша Јовановић“. Редитељ кроз елементе стенд ап комедије и кабареа истражује тему власти, тему која се од Нушићевог доба до данас нажалост не може заобићи, а изгледа да се њена суштина не мења.“

6. „Рођендан господина Нушића“ – Звездара театар, аутора Душана Ковачевића, редитељ Небојша Брадић.

„Већ деценијама живимо у друштву у којем је неопходно постављати на сцену било који Нушићев комад. Наш велики драмски писац Душан Ковачевић кроз свој нови комад анализира Нушићеву комедију као покушај победе над недаћама и несигурностима на којима почива историја Србије. Изузетна глумачка креација Драгана Петровића и Бранислава Лечића.“

7. „Доктор Нушић“ – Народно позориште Сомбор и Крушевачко позориште у копродукцији, редитељ Кокан Младеновић.

„Кокан Младеновић са одличним ансамблом Сомбора и Крушевца, предвођен Браниславом Нушићем креће на пут представе и током овога пута сусреће Бертолта Брехта и сви нам они говоре гласно: ‘Упалите сва светла! Пустите нас да сањамо у јасноћи!’ „

mija-aleksic

Мија Алексић – Бити глумац, фото: Дани комедије

Изложба „Мија Алексић – Бити глумац“, посвећена легендарном српском позоришном, филмском и телевизијском глумцу Милосаву Мији Алексићу (1923-1995) биће отворена 20. марта у јагодинском Културном центру у сусрет отварању 44. фестивала Дани комедије.

 Дани комедије