Прочитај ми чланак

Како ће већа референтна камата у Србији да утиче на кориснике кредита

0

Избори су прошли, власт ће поново формирати власт, што значи да ће исти људи одлучивати о томе какве ћемо у наредном периоду имати цене горива, али и хране. Јер и једно и друго је за сад делимично ограничено уредбама, које су више пута продужаване, али то не може да траје довека.

Узелац је за Танјуг оценио да је повећањем камате Народна банка Србије (НБС) реаговала на пољу изложености новца, а поента је да се смањи количина новца у оптицају да би се инфлација смањила.
„Кредити ће поскупети, али не драстично, били су на историјском минимуму“, напоменуо је Узелац.
Он је указао да се ради о корективној мери из домена „позадинске банкарске математике“.

„Добро је што је конкурентност у Србији у банкарском сектору активна и постоји конкуренција. Ако клијенти негде могу за плате 10 посто камату, неће поскупети на 11“, навео је Узелац.

Додао је да се кредити узимају као решење проблема које не прави нови проблем, и када могу да се отплате.

Он је указао да, иако је велика већина кредита у динарима, потез НБС неће изазвати драстичан удар.
„На рату кредита од 250 евра то је пет евра поскупљење у наредних 3 до 5 месеци. Ово јесте поскупљење новца, једно у низу поскупљења“, рекао је Узелац.

Према његовим речима, за кредите у еврима користе се механизми ослоњени на еурибор који је благо скочио.

„Дошло му је време да скочи са историјског минимума. Код евро кредита нема драстичних поскупљења. Еурибор је и даље у минусу. Ни ту неће бити скокова преко ноћи“, оценио је Узелац.
Објаснио је да су се људи у Србији задуживали и када је камата била пет посто, а сада је три.
У очекивању инфлаторног таласа, људи који имају новац покушавају да му заштите вредност кроз куповину некретнина, а ко купује стан да би сачувао новац диже цене онима који решавају стамбено питање, навео је Узелац који сматра да цене некретнина неће падати у наредних пет година.