Прочитај ми чланак

Ево како да увезете полован ауто из Немачке и остварите повраћај ПДВ

0

ГРАЂАНИ Србије који купе половни аутомобил у Немачкој могу да добију поврат пореза на додату вредност, који у тој земљи, од средине ове године, износи 16 одсто.

Немачка је омогућила фирмама које извозе половњаке у државе које нису чланице Европске уније да изврше повраћај ПДВ-а. На пример, за возило које кошта 10.000 евра, износ тог пореза је 1.600 евра.

Да би купци остварили ову олакшицу морају да провере да ли ауто који купују садржи у својој цени овај порез. На рачуну продавца мора да буде исказан ПДВ, односно раздвојено наведена цена возила и пореза, истиче се на сајту компаније ИТС из Минхена, која се бави извозним таблицама и услугама у вези са продајом возила.

– Треба водити рачуна да ли возило које се купује у својој цени садржи порез на додату вредност – истиче за „Новости“ Драган Јовић из једне домаће фирме, која увози половњаке. – ПДВ имају аутомобили који су били у власништву неке компаније.

Њих купац из Србије може директно да пазари од те фирме, или на неком ауто-плацу. Тај порез који ће се вратити потрошачу, немачки трговци некада, како каже, називају и кауцијом.

– У месту куповине, у надлежној царини, добијају се извозни папири са МРН бројем (Мовемент Референце Нумбер), који обезбеђује информације о кретању купљеног аутомобила – објашњава Јовић. – Ту се раде и тзв. цол, односно, извозне таблице.

ОЗНАКА ПОКАЗУЈЕ ПРАВО НА ПОВРАТ

НАЈПОПУЛАРНИЈИ немачки сајт за куповину аутомобила је мобиле.де – каже Драган Јовић. – Да би купци били сигурни да цена возила садржи порез на додату вредност који ће им бити враћен када ауто стигне у Србију, треба да провере да ли је у огласу наведено инкл. 16% МwСт, што значи да је укључен ПДВ у том проценту.

Он додаје да се преко МРН броја прати да ли је ауто прешао границе Европске уније. То значи да када возило стигне на Хоргош, немачка царина добија електронску потврду да је изашло из ЕУ и одобрава продавцу да врати ПДВ купцу. Повраћај пореза треба тражити од трговца који је продао возило, а не од немачке царине.

Јовић објашњава да се некада дешава, како би се избегле злоупотребе, да продавац тражи и да се најпре ауто региструје у Србији, те да купац уз осталу документацију приложи и саобраћајну дозволу како би му се вратио ПДВ.