Прочитај ми чланак

Дозвољен увоз млечних производа из Србије у Царинску унију

0

mleko

Руска агенција за надзор над увозом пољопривредних производа Роселкхознадзор објавила је данас како је дозволила увоз млечних производа из Србије у чланице Царинске уније, коју чине Белорусија, Казахстан и Русија.

Одлука је донета пошто су прихваћене гаранције српске ветеринарске службе и резултати експертске анализе који указује да су недавно утврђене мањкавости у испорукама неких српских фирми уклоњене, преносе РИА Новости.

Роселкхознадзор ће, након договора са ветеринарским службама Белорусије и Казахстана, у регистар организација укључених у производњу, прераду или складиштење производа који се испоручују Царинској унији укључити и две српске фирме, које су раније било под забраном испоруке млечних производа на ово тржиште.

Коментаришући ову одлуку, агенција Ројтерс је оцењује као „очигледно настојање Русије да подиђе кандидату за улазак у ЕУ у јеку своје конфронтације са Западом, баш у тренутку када је ЕУ од кандидата за чланство, укључујући и Србију, затражила да се не користе руском забраном увоза хране са Запада“.

Србија је једна од ретких европских земаља на које се не односе рестрикције руског увоза хране, уведене након пооштравања санкција Запада Москви.

Према подацима руске Савезне управе царина, ова земља је током 2013. увезла 1,15 милиона тона млечних производа у вредности 4,2 милијарде долара. Главни испоручиоци су били Белорусија, Украјина и неке друге европске земље, међу којима и Француска и Финска.

Русија је 7. августа увела забрану увоза меса, морских плодова, воћа, поврћа и млечних производа из САД, ЕУ, Норвешке, Канаде и Аустралије у одговор на нову рунду западних санкција.

Русија је истовремено затражила од неколико земаља, укључујући и Бразил, да повећају извоз хране на њено тржиште.

Неки српски произвођачи хране, нарочито воћа, пријављују пораст тражње из Русије, али су српски капацитети ограничени, наглашава се у коментару Ројтерса.

На питање новинара те агенције зашто Роселкходнадзор баш сада доноси овакве одлуке у вези са Србијом, портпарол те агенције је одговорио „Зашто сада? Можда Срби желе да искористе тренутну ситуацију и у што већој мери уђу на (руско) тржиште“.

(Вечерње новости)