Прочитај ми чланак

Банке незаконито наплаћују осигурања кредита

0

Врховни касациони суд потврдио је својом најновијом пресудом да банке незаконито наплаћују премију осигурања стамбеног кредита код Националне корпорације за осигурање стамбених кредита, изјавио је за Нова.рс Дејан Гавриловић из удружења банкарских корисника “Ефектива”.

Он је објаснио да је реч о спору где је корисник стамбеног кредита тужио банку за повраћај новац за наплату провизије за обраду кредита и за наплаћене провизије за осигурање код Национлане корпорације за осигурање стамбених кредита.

Суд је, према његовим речима, већ пресудио да банка мора да му врати новац, али је банка искористила могућност ревизије Врховном суду, који је ту ревизију одбацио уз образоложење “апсулугно није јасан правни основ по ком банка наплаћује премије осигурања код Националне корпорације”.

Ово је, како истиче Гавриловић, прво решење Врховног касационог суда које се дотиче премије осигурања код Националне корпорације и које потврђује досадашњу судску праксу која је доносила одлуке у корист дужника.

“Овом тужбом је потврђено да банке незаконито наплаћују ту премију осигурања. То је ситуација да ја као коринсик својим новцем осигуравам банку и њен пласман, то је исто као када бих ја регистровао кола, ви ми платите осигурање аутмобила, које ћу ја да возим и ако се ја слупам, мени ће осигурање да упати паре, а ви дали новац. Корисник кредита даје свој новац, а није осигуран и нема ништа од тога, он даје паре да би банка осигурала себе, и то је суд утврдио да је незаконито” сликовито је објаснио Гавриловић.

Ово решење суда, према Гавриловићевој процени, значи нови талас тужби незадовљних клијената против банака посебно када се зна да у Србији постоји око 120 хиљада стамбених кредита осигураних код Националне корпорације.

“Ту се ради о износима новаца који се крећу од неколико стотина до неколико хиљада евра. Људи који су то плаћали банкама сигурно ће тражити да им се то врати” наглашава Гавриловић и наводи да сви они могу да се позову на ово решење Врховног касационог суда.

Он верује да ће банке наставити да наплаћују ту премију, као што су својевремено наставиле да наплаћују обраду кредита мада је суд то оценио као незаконито.

“То значи да ми живимо у једној ненормалној жељи у којој судови пресуђују да је неко понашање банке незаконито,а банке и даље настављају тако да се понашају. Нико други не реагује, рецимо да Народна банка Србије на неки начин упозори банке да је такво понашање незаконито” истиче.

Он објашњава да се то дешава јер многи људи не знају своја права, а и део оних који знају не желе да се уплићу у судске спорове.