Прочитај ми чланак

„ЗЛАТНО ДОБА“ Србија на петом месту у свету по паду популације

0

Према истраживању Уједињених нација, до 2050. године остаћемо без готово милион и по становника.

Србија се налази на петом месту у свету по паду популације, а социолог и професор Ратко Божовић сматра да се нисмо добро припремили за 21. век, те да је узрок оваквог стања „разбијено огледало вредности“.

flickr.com – Nicolas Raymond

– Знате како, 1988. године имали смо релативно подношљиву ситуацију, али већ тада у Првој математичкој гимназији у Београду у првом разреду, од 32 ученика 28 је тражило и осмишљало своју будућност у иностранству. Долази време ратова и инфлације и ситуација постаје драматична – започиње своје објашњење за Директно.рс професор Божовић.

Држава није довољно улагала у сегменте друштва који би задржали људе у њој. То је генерално проблем земаља са ових простора, јер су прве четири по паду популације редом Албанија, Босна и Херцеговина, Македонија, Црна Гора, па пета Србија.

– Ми се нисмо довољно припремили за 21. век. Ми нисмо дали довољно средстава ни за образовање, ни за културу, ни за младе људе. Имали смо наслеђе које није најбоље говорило о нама. Спадали смо у земље европског Трећег света. Проблем је што су ти људи који пакују кофере у највећем броју талентовани, образовани и средњег слоја, који је ужасно пострадао. Отишао је тај свет који је могао и морао да буде претпоставка за промену друштва. Они се неће, или ће се у веома малом броју вратити.

Податак да Србију годишње напушта 35.000 људи, стоји и заклања много веће питање – ко су људи који иду из земље. Стиче се утисак да ова држава те људе не заслужује.

– Није ствар само у броју него у томе да се питамо – ко су ти што одлазе? Одлазе најквалитетнији. Они који пристају у много развијенијим срединама него што је наша. Држава која не подржи младе и талентоване људе мора да се запита о вредностном систему и оријентацији коју подржава. Памет појединца не вреди ништа у друштву које не цени вредности. Држава која не цени таленте не заслужује ни да их има.

Поред социјалних, културних и других момената, битно је напоменути да је додавање држави епитета „партијска“ од стране владајуће странке, такође један од узрока одлазака.

– Ми имамо партијску државу и овде се задржавају људи који фаворизују странку која влада и која је доминантна. Ту није потребно истраживање, јер се из авиона види. И то је један од разлога због којег млади људи, који желе да буду слободни, одлазе. Они не желе да буду чланови ниједне странке. Психолошки знају да онај „гори“ има веће шансе да се запосли него онај са бољим референцама, само зато што је члан партије. Овде је дошло до једног разбијеног огледала вредности. Људи желе да свој живот одбране са становишта рада и вредности – објашњава професор Божовић.

Закључак ни најмање није оптимистичан. А ко погледа статистику, јасно му је да ни не може бити.

– Млади овде не виде промену која би им дала шансу, осим тога што живимо у „златном добу“. Овде нема ништа ни од истине, ни од слободе. Ми смо они који пакују кофере. Елиту одређује богатство и власништво, а не духовна супериорност и вредност. Овде оптимизам не станује – закључио је професор Ратко Божовић.

                   ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!