Прочитај ми чланак

Живак: Не планира се модернизација „Орла”, само ремонт

0

Командант Ваздухопловства и противваздухопловне одбране генерал-мајор Ранко Живак изјавио је да се не планира модернизација авиона „Орао”, који чини окосницу јуришне авијације Војске Србије, већ само продужење ресурса како би се обезбедило безбедно коришћење те летелице.

„У нашим плановима тежиште је усмерено на ремонт и одржавање високог степена исправности и употребљивости, а све у циљу безбедности летења која је нама на првом месту”, рекао је Живак у Дому војске.

На промоцији књиге војног аналитичара Александра Радића „Орао – поглед из југословенског угла”, Живак је рекао да авиони тог типа и даље имају довољно квалитета и ресурса да могу још неко време да остану у употреби у Војсци Србије.

Према његовим речима, тај авион је био веома савремен и испред свог времена, када је увођен у наоружање осамдесетих година, што пружа могућност да се и даље користи, уз редовно одржавање у Ваздухопловном ремонтном заводу „Мома Станојловић” у Батајници, где постоје могућности за ремонт тог типа летелице.

Први човек авијације Војске Србије је рекао да су „и он и Орао уведени у наоружање готово у исто време” и да се ради о авиону који је представљао квалитативни скок у време када је произведен.

„Орао представља врхунац југословенске ваздухопловне индустрије и обележио је протеклих 30 година. Нажалост, још није превазиђен”, рекао је Живак.

Аутор књиге „Орао – поглед из југословенског угла” Александар Радић рекао је да је тај авион представљао технолошки искорак ондашње војне индустрије и да је остварио своју улогу у јединицама које су га користиле или га још користе.

Радић је додао да је „Орао”, осим што је испунио своју улогу, такође створио основу за развој нових авиона.

„Нажалост, то се није догодило. Али то је виша сила”, рекао је он.

Авион Орао пројектован је у Ваздухопловно-техничком институту у Жаркову, а у наоружање је почео да улази 1983. године. Произведено је више од 110 комада јуришне, школске и извиђачке варијанте. Тај авион је у ратовима од 1991. до 1999. године био окосница ловачко – бомбардерске авијације СР Југославије и Републике Српске.

Данас преостали Орлови лете у саставу 241. ловачко-бомбардерске ескадриле из Краљева и у саставу Сектора за летна испитивања у Батајници.

(Бета)