Прочитај ми чланак

ЖЕЉА ЗАПАДА: Да са мигрантима додатно усложни ситуацију у БиХ

0

Милорад Додик каже да би талас миграната усложнио ионако ровиту ситуацију, Драган Мектић каже да је Европа оставила БиХ на цедилу и да смо сви пали на испиту

Бањалука – Да ли и у којој мери постоји опасност од доласка великог броја илегалних миграната у БиХ, а помињало се и око 50.000 њих, па и више, који би у немоћи да се домогну западне Европе могли остати у земљи у којој такву могућност многи сматрају великом опасношћу?

 

Тим питањем заокупила се јавност у БиХ откако су мигранти преко „нове балканске руте” почели да долазе на њено тло, посебно када се испоставило да је граница са Хрватском довољно чврста, а власти у Загребу, као и Бриселу, одлучне да мигрантима не дозволе пролаз до жељеног циља. 

У Републици Српској од самог почетка одбијају да узму у разматрање стационирања миграната на територији РС, мада су надлежни за безбедност у Сарајеву тврдили да таквих намера нема. Но, да се у том правцу ипак размишљало, слути се по писању „Вечерњег листа”, који објављује да је Савет министара БиХ разматрао план да се у РС распореди неколико стотина миграната, од ког се, пише лист, одустало услед противљења Бањалуке. 

Узак коридор према Хрватској разлог је због ког Срби и Хрвати показују обазривост, а поред безбедносних истичу се и могући демографски проблеми, док су поједини аналитичари убеђени да би Бошњаци попустили под захтевима да се у БиХ праве кампови, уколико би то Европа уистину затражила, упркос уверавањима из Брисела да такви планови не постоје када је реч о БиХ.

Иако, како наводе европски лидери, постоји „растуће слагање око центра за искрцавање изван ЕУ”. У РС, наиме, брину да би након неког времена проведеног у БиХ и неуспеха да пређу у ЕУ многи од њих после азила могли добити и држављанство.  

Извесно је да предлози да се отвори прихватни центар изван ЕУ не наилазе на одушевљење по балканским државама, с тим да се БиХ од свих земаља које су то редом одбијале издвајања по томе што је, засад, последња тачка у слепој улици кретања миграната.

Већ седмицама неколико влада ЕУ упозорава на нове токове избеглица преко „нове балканске руте”. Многи од њих су сада заглављени у БиХ јер је спољна граница ЕУ у Хрватској чврста, пише немачки Фокус онлајн.

Петер ван дер Оверарт, регионални координатор УН за миграције, рекао је за „Зидојче цајтунг” да је БиХ у опасности да постане земља у којој ће мигранти остати заглављени и да би то би било фатално за сиромашну и разорену земљу. 

Радио-телевизија РС се пита да ли је на помолу хуманитарна катастрофа и могућност да мигранти остану заглављени у БиХ, а све више се чује да је БиХ слепо црево за невољнике с Блиског истока, но јавност остаје збуњена, јер сем опречних изјава званичника све је израженији утисак да БиХ нема план и да не може да се носи с овим проблемом.  

Министар безбедности БиХ, који је на оптужбе из Бањалуке одговарао да се проблем преувеличава и да опасности нема у тој мери, пре неки дан констатује да нас је „Европа оставила на цедилу” и да смо сви пали на испиту.

Рекао је то након што је изостала подршку ЕУ да се у Великој Кладуши изгради прихватилиште за мигранте. Тамо већ неко време борави на хиљаде миграната, у општини на самој граници са Хрватском, као и у Бихаћу, одакле од власти у Сарајеву траже да их реше тог проблема, најављујући у супротном и протесте пред Саветом министара БиХ.  

Мектић каже да је локација у згади некадашњег „Агрокомерца” за ЕУ „исувише близу њених граница”, мада из ЕУ кажу да је реч о чисто техничким разлозима. Мектић каже да је у БиХ досад регистровано 7.128 миграната, али да не тврди да их се толико налази у БиХ, те да је од прошле седмице и увођења додатних полицијских снага спречен улазак 490 миграната на простор БиХ. 

„Најтеже је оптерећено подручје око Зворника. Још увек нема никаквог решења на видику када је у питању неко заједничко европско решење проблема, морамо се ослањати на властите капацитете у смислу заштите границе”, навео је Мектић.

Истиче да у БиХ нема избегличких кампова нити ће их бити и наводи да је БиХ жртва мигрантске кризе и да трпи последице. „Ми не одустајемо од ’Агрокомерца’ јер је то за нас квалитетно решење. Хранићемо их колико будемо могли, ако неко мисли да овде требају умирати, то је њихов проблем”, навео је Мектић.

Док власти општина на северу БиХ упозоравају да мигранти непрестано пристижу, РТРС наводи да је само у Унско-санском кантону евидентирано више од 3.000 миграната, а Мијо Крешић, заменик министра безбедности БиХ забринуо се да би се мигрантски центри у БиХ могли створити – природним путем.

Забележен је излазак, каже Крешић за „Глас Српске”, око 2.500 миграната, па закључује да их је око 4.500 без икакве контроле у БиХ и наводи да се граница мора учинити непропусном.

„Пасиван однос БиХ ће створити ситуацију да ће се у БиХ наћи велики број особа које су незаконито ушле и не могу је напустити. Границе су затворене и јасно нам је речено да ЕУ не жели ове људе, а ми и даље имамо дневни прилив око 100 особа. Из дана у дан тај број се повећава. Дефинитивно, БиХ ће постати жариште и овде ће знатан број тих људи боравити и производити нам велике проблеме”, каже Крешић. 

Председник РС Милорад Додик рекао је да је БиХ „неспособна и изгубљена” да се одбрани од било какве опасности, па и од миграната и подсетио да је РС последњих неколико месеци упозоравала на талас миграната који ће значајно усложнити односе у земљи, „а БиХ је показала да за то нема никакав план”.

„Ми смо јасно рекли да у РС немамо могућност да организујемо никакве центре за мигранте где би они боравили макар и један дан. Не желимо уопште да прихватимо европску помоћ за те центре, јер сматрамо да је то увођење на мала врата дугорочног останка тих људи на простору наше земље”, рекао је Додик. Каже да би боравак миграната на простору РС закомпликовао већ „ровиту” ситуацију која је оптерећена сложеним односима између народа, као и да би то угрозило безбедност.