Прочитај ми чланак

Здравствене установе у Србији враћају МЕРЕ против KОВИД-а:Од маски до тестирања…

0

Следеће две недеље су кључне, чека нас сценарио из Италије и аплауз за медицинске раднике од 20h. Звучи познато?

Мејнстрим медији у Србији преносе у хистеричном заносу како се здравствене установе у Србији током последње две недеље боре се са гужвама, а пред амбулантама су колоне пацијената позитивних на коронавирус. Због повећаног броја заражених са тешком клиничком сликом, међу којима је највише старијих од 65 година и хроничних болесника, Одељење за ковид на Инфективној клиници у Београду је, како сазнају ти медији, крцато, па су лекари принуђени да поједине пацијенте селе на спратове где се лече друга заразна обољења.

Такође медији преносе како је на Институту за онкологију и радиологију, у периоду од 14 дана, било чак 40 пацијената и 10 запослених позитивних на ковид, због чега су у овој установи поново забрањене посете, а заштитне маске преко лица, за свакога ко крочи у ову зграду, неопходне.

„У периоду од две недеље имали смо 40 заражених пацијената, а око 10 запослених. Онколошки пацијенти позитивни на ковид немају сви тешке симптоме, углавном се компликације јављају код оних који су се заразили одмах после операције. Корона свакако јача, а ови забрињавајући резултати у нашој болници довели су то тога да вратимо све мере заштите и превенције, па смо поново увели обавезне маске за свакога ко улази и борави на Институту, а посете су до даљег строго забрањене“, објашњава за Нова.рс др Милан Жегарац, директор Института за онкологију и радиологију Србије.

Заражени новим сојем коронавируса, са тежом клиничком сликом и бројним компликацијама, којима је неопходна хоспитализација, упућују се ових дана на Инфективну клинику, на којој су, према речима нашег саговорника, сви кревети на Одељењу за ковид већ пуни.- извештавају медији

„Инфективна клиника попунила је планиран капацитет за ковид позитивне са компликацијама, па пацијенте за које нема места на том одељењу пребацују на друга. Поједини су и на 6. одељењу где леже позитивни на ХИВ. Свакако болница ће се пунити до последње постеље, а када више не буде било места, мораће да се активирају и друге установе или да опет отварамо ковид болницу. Међу лежећим пацијентима су углавном старији грађани и људи са коморбидитетима, хроничним болестима, код којих је дошло до компликација и погоршања болести“, рекао је лекар из Универзитетског клиничког центра Србије (УКЦС), који је замолио да остане анониман.

Због такозваног алармантног стања и наводног пораста броја позитивних на коронавирус, у понедељак ће, како сазнајемо, бити одржан састанак Радне групе за Ковид.

Ова група основана је крајем јануара ове године, уместо Кризног штаба за борбу против ковида 19.

Ово тело формирано је одлуком министарке здравља Данице Грујичић, а њиме председава проф. др Горан Стевановић, директор Инфективне клинике у Београду. Један од задатака Радне групе је да даје предлоге о поступању са ковид позитивним пацијентима и разматра оправданост постојања ковид болница.

Овај сој је високорезистентан, тврде лекари, а у питању је мутант којег тест ни не препознаје као да је ПЦР тест раније препознавао врсте вируса што свакако НИЈЕ.

„Тек треба направити тест за овај сој ковида. Људи се тестирају и добијају негативне резултате, а имају све симптоме ковида. Овај сој брзо напада плућа, што се са грипом и другим респираторним вирусима не дешава у тој мери”, кажу лекари.

Почетком септембра такозвана нова варијанта коронавируса стигла је и у Србију. Институт за јавно здравље Војводине потврдио је присуство подваријанте омикрона ЕГ.5 (назване Ерис) на територији Јужнобачког округа.

Према наводима СЗО, Ерис је први пут регистрован у фебруару 2023. године и од тада број заражених овом подваријантом константно расте.