Прочитај ми чланак

Због шверца у аутобусу ,,Бус плус“ уводи нову меру: Суд скида казну од плате!

0

(Ало)

У борби против шверцера у ГСП-у „Бус плус” је увео нову меру. Хтели – не хтели, неплатише ће убудуће морати да плате казну, и то тако што ће им суд скидати од плате!

bus-plus-02-ras-foto-emil-conkic
Први који је то осетио на својој кожи је Београђанин кога су контролори само у току једног месеца 18 пута ухватили без карте. Почетком овог месеца он је добио административну забрану на зараду и биће му скидано од плате због шверцовања у градском превозу.
Судски извршитељ је 4. марта донео закључак о извршењу без права на жалбу стављањем забране на зараду. То је засад први и једини случај, али у „Бус плусу” истичу и да је „у процедури” још неколико људи, као и да је ова непопуларна мера усмерена против највећих неплатиша, који дугују од 50.000 до 80.000 динара.

– Спровођењу ове мере претходила је сагласност Дирекције за јавни превоз и она је засад покренута против неколицине највећих дужника којима су написане опомене због шверцовања у возилима ГСП-а. С обзиром на то да они у року од 15 дана нису платили казну од 1.500 динара, она је дуплирана. А пошто ни тада нису измирили дуговања, судски извршитељ је преузео наплату, као што то однедавно чини и у случајевима неплаћања „Инфостана”, спроводећи Закон о извршењу и обезбеђењу – објашњавају за „Ало!” у „Бус плусу” и додају да је све урађено како би се смањио шверц у возилима, као и да је ово само опомена појединцима који упорно игноришу плаћање карата.

bus-plus-03-ras-foto-aleksandar-stankovic
– Појединци су више од 15 пута затечени у превозу без карте, а најдрастичнија дуговања достижу 80.000 динара. Они користе услуге ГСП-а, а свака услуга мора да се плати. Троши се гориво, ту је и амортизација возила, морају да се плате возачи, контролори… – кажу у „Бус плусу” и подсећају да су из Дирекције за јавни превоз више пута апеловали на грађане да плаћају карте, јер је за нормално функционисање поред субвенције града неопходно редовно плаћање услуге превоза.

Опомена, па онда пленидба

Кад неко добије опомену због неплаћене казне, прво му се шаље обавештење о потраживању неизмирених уплата са роком уплате од три дана. Ако ни тада не плати, у складу са Законом о извршењу и обезбеђењу (ЗИО) приступа се поступку принудне наплате (члан 252. ЗИО) преко овлашћеног судског извршитеља. Затим судски извршитељ доноси закључак и препорученом поштом га уручује. Уколико дужник није примио закључак, он се поставља на огласној табли Првог основног суда. Ако се ни после тога не измире дуговања, судски извршитељ приступа прибављању података о имовини како би се извршење спровело и наплатило преко имовине дужника.